Isparta'da demir eksikliği anemisi olan erişkin kadınlarda sosyodemografik özelliklerin ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of sociodemographic characteristics and nutritional habits in adult women with iron deficiency anemia izn isparta
  1. Tez No: 607209
  2. Yazar: NISBAT ALAKBAROVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMİRCAN ÖZBALCI, DOÇ. DR. BÜLENT ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Dünya nüfusunun yaklaşık % 30'unda görülen anemilerin yarısını demir eksikliği anemisi (DEA) oluşturmaktadır (1). Dünyada az sayıda çalışmada DEA tanılı gebe olmayan kadınlarda diyet alımı ve sosyodemografik faktörler incelenmiştir. Türkiye'de de bu özelliklere ilişkin çalışmaya çok rastlanmamıştır. Bu çalışmada Isparta'da demir eksikliği anemisi olan gebe olmayan kadınlarda sosyodemografik özelliklerin ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Aralık 2018 ve Temmuz 2019 tarihleri arasında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri, gebe olmayan, çalışmaya özgür onayıyla katıldığını bildirir onam formunu doldurmuş, demir eksikliği anemisi tanısı alan, kronik inflamatuar hastalıği ve hemoglobinopatisi olmayan 100 kadın hasta alındı. Çalışmamız prospektif müdahale araştırması idi, katılım için gönüllülük esas alındı. DEA tanısı alan kadınların sosyodemografik özellikleri ve beslenme alışkanlıklarına yönelik bir anket formu hazırlandı. Araştırmaya alınan kadın hastalar ile tek-tek yüz-yüze anket çalışması yapıldı ve anket formları eksiksiz dolduruldu. Analizler SPSS 22 programı ile yapıldı. Tüm istatistiksel analizler için p10 g/dl grubunda yemekle yoğurt tüketimi daha yüksekti (p=0,022). BMİ'i ≥30 kg/m2 hastaların daha fazla bezelye tükettiği bulundu (p=0,040). BMI
Özet (Çeviri)
Introduction: Iron deficiency anemia (IDA) constitutes half of the anemia seen in approximately 30% of the world population (1). Few studies in the world have examined dietary intake and sociodemographic factors in non-pregnant women with IDA. The aim of this study was to evaluate the sociodemographic characteristics and nutritional habits of non-pregnant women with iron deficiency anemia in Isparta. Material and Methods: Between December 2018 and July 2019, 100 non-pregnant female patients, aged 18 years or older who were admitted to Isparta Suleyman Demirel University Medical Faculty outpatient clinic and diagnosed as IDA were included; patients with chronic inflammatory disease and hemoglobinopathy were excluded from the study. Our study was a prospective intervention study, volunteering was the basis for participation. A questionnaire was prepared about sociodemographic characteristics and dietary habits of women with IDA. Face-to-face surveys were performed with female patients and the questionnaire forms were completed. SPSS 22 program was used for analysis. For all statistical analyzes, p 10 g/dl group (p=0,022). BMI ≥30 kg/m2 was found to consume more peas (p=0,040). Fruit juice and acidic beverages consumption were higher in patients with BMI