Yapay zekanın proje yönetimi üzerindeki etkilerinin lojistik regresyon modeli ile analizi
Analysing the effects of artificial intelligence on project management with logistic regression model
  1. Tez No: 904002
  2. Yazar: TANER KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde yapay zekanın giderek artan kullanımı, yaşamın birçok alanında önemli etkiler yaratmaktadır. Özellikle proje yönetimi gibi karmaşık süreçlerde, yapay zekanın rolü giderek belirginleşmekte ve projelerin başarısını önemli ölçüde etkilemektedir. Yapay zeka, proje planlaması, kaynak yönetimi, risk analizi ve karar alma süreçlerinde sağladığı optimizasyon ile bu alanda yeni bir çığır açmaktadır. Yapay zeka, makine öğrenmesi yetenekleri sayesinde, proje yönetiminde daha verimli ve etkili stratejiler geliştirilmesine olanak tanımaktadır. Bu çalışma, yapay zekanın proje yönetimi üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde inceleyerek, bu teknolojilerin süreçleri nasıl dönüştürdüğünü ortaya koymaktır. Yapay zekanın sağladığı avantajlar, özellikle karar verme süreçlerinin hızlanması ve doğruluk oranının artması gibi faktörlerle projelerin genel başarısını artırmaktadır. Ayrıca, derin öğrenme teknikleri, projelerin dinamik ve karmaşık yapılarında daha iyi öngörülerde bulunarak proaktif bir yönetim anlayışı geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, yapay zeka destekli analizler, proje ekiplerine daha iyi kaynak tahsisi yapma, bütçeyi daha verimli kullanma ve riskleri öngörme konusunda önemli avantajlar sağlamaktadır. Proje yönetiminde kullanılan bu ileri teknolojiler, sadece mevcut projelerin başarısını artırmakla kalmayıp, aynı zamanda gelecekteki projelerin daha öngörülebilir ve yönetilebilir olmasını da mümkün kılmaktadır Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, yapay zekanın proje yönetimi üzerindeki artan etkisini ele almakta ve bu alandaki araştırma boşluklarına dikkat çekmektedir. Proje Yönetimi başlığı altında, proje yönetimi süreçlerinin genel bir incelemesi yapılmış ve bu süreçlerin yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Yapay Zeka bölümü, yapay zekanın genel tanımı, gelişimi, önemli kavramları ve çeşitli uygulama alanlarını kapsamaktadır. Yapay Zekanın Proje Yönetimi Süreç Grubu Üzerindeki Etkileri kısmında, yapay zeka teknolojilerinin proje yönetimi süreç gruplarına olan etkileri detaylandırılmıştır. Method bölümünde, tezde kullanılan araştırma yöntemleri açıklanmış ve verilerin nasıl toplandığı ve analiz edildiği belirtilmiştir. Sonuç ve Öneriler kısmında, yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular özetlenmiş ve gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur. Bu tez, yapay zekanın proje yönetiminde nasıl bir değişim yarattığını anlamak ve bu değişimden en iyi şekilde yararlanmak isteyen okurlara rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the increasing use of artificial intelligence significantly impacts many areas of life. Especially in complex processes such as project management, the role of artificial intelligence is becoming increasingly evident and significantly affects the success of projects. Artificial intelligence breaks new ground in this field with the optimization it provides in project planning, resource management, risk analysis and decision-making processes. Artificial intelligence, thanks to its machine learning capabilities, allows for the development of more efficient and effective strategies in project management. This study examines the effects of artificial intelligence on project management in detail and reveals how these technologies transform processes. The advantages provided by artificial intelligence increase the overall success of projects, especially with factors such as the acceleration of decision-making processes and increased accuracy. In addition, deep learning techniques contribute to the development of a proactive management approach by making better predictions in the dynamic and complex structures of projects. In addition, artificial intelligence-supported analyses provide significant advantages to project teams in terms of better resource allocation, more efficient use of the budget and risk prediction. These advanced technologies used in project management not only increase the success of current projects, but also make future projects more predictable and manageable. This study consists of six sections. The introduction section addresses the increasing impact of artificial intelligence on project management and draws attention to research gaps in this area. A general review of project management processes is made under the title of Project Management and information is provided about the structure of these processes. The Artificial Intelligence section covers the general definition of artificial intelligence, its development, important concepts and various application areas. The Effects of Artificial Intelligence on Project Management Process Group section details the effects of artificial intelligence technologies on project management process groups. The Method section explains the research methods used in the thesis and indicates how the data was collected and analyzed. The findings obtained as a result of the analyses are summarized in the Conclusion and Recommendations section and suggestions are made for future studies. This thesis aims to guide readers who want to understand how artificial intelligence has changed project management and to make the most of this change.