Üretken sanat kavramında yapay zekanın yaratıcılığı ve grafik ürünlerin NFT'ye dönüşümü
Creativity of artificial intelligence in the concept of generative art and the transformation of graphic products into NFT
- Tez No: 904001
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI YAKUP ÖZTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, üretken sanat kavramında yapay zekanın yaratıcılığı ve grafik ürünlerin Non-Fungible Jeton (NFT) teknolojisi ile dönüşümünü incelemeyi amaçlamaktadır. Teknoloji ve sanatın iç içe geçebildiği bu çağda, sanatın evrimi ve dönüşümü yeni boyutlar kazanabilir. Alan Turing'in“makinalar düşünebilir mi?”sorgusu, yapay zeka ve yaratıcılık ilişkisini şekillendirebilmelidir. İlk bölümde, üretken sanatın kökleri ve tarihsel süreç içindeki yeri ele alınmaktadır. Üretken sanat, matematiksel ve bilgisayar tabanlı algoritmaların sanat eserlerinin yaratılmasında kullanılmasıyla özgün ve sıra dışı formların ortaya çıkmasını ifade eder. Teknolojinin yaratıcı süreçteki rolü ve sanatın geleneksel sınırlarının genişlemesi bu bölümde değerlendirilmektedir. Çalışmanın orta bölümlerinde yapay zeka ve yaratıcılık arasındaki ilişki incelenir. Özellikle derin öğrenme prensipleri üzerine inşa edilmiş yapay zeka algoritmalarının grafik ürünlerin üretimindeki katkıları vurgulanmaktadır. Bu algoritmaların kullanımı, sanat eserlerinin özgün ve sıra dışı formlar kazanmasına olanak tanıyabilmelidir. Son bölümlerde, üretken sanat ve NFT teknolojisinin birleşiminin sanat piyasasındaki önemi üzerinde durulmaktadır. Grafik ürünlerin NFT'ye dönüşümü, sanatın dijitalleşme sürecinde bir dönüm noktası olarak görülmelidir ve geleneksel alım-satım paradigmasını kökten değiştirebileceği düşünülmelidir. Bu araştırma, üretken sanat, yapay zeka ve NFT teknolojisinin etkileşiminden doğan sanat dünyasındaki önemli değişimleri anlamayı hedeflemektedir. Üretken sanatın sınırlarını zorlayarak, yapay zekanın yaratıcılık potansiyelini keşfeden bu dönüşümün, gelecekte sanat ve teknoloji ilişkilerini nasıl şekillendirebileceği üzerine önemli perspektifler sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study yapay zekams to explore the creativity of artificial intelligence within the concept of üretken art and the transformation of graphic products through Non-Fungible Jeton (NFT) technology. In this era where technology and art intertwine, the evolution and transformation of art are gyapay zekaning new dimensions. Alan Turing's question,“Can machines think?”should influence the relationship between artificial intelligence and creativity. The first section focuses on the roots of üretken art and its place in the historical process. Üretken art refers to the emergence of unique and unconventional forms through the use of mathematical and computer-based algorithms in the creation of art. The role of technology in the creative process and the expansion of traditional boundaries of art are also discussed in this section. The middle sections of the study examine the relationship between artificial intelligence and creativity. The contribution of artificial intelligence algorithms, particularly those built on deep learning principles, to the production of graphic products is emphasized. The use of these algorithms should enable art to acquire unique and unconventional forms. In the final sections, the importance of the combination of üretken art and NFT technology in the art market is highlighted. The transformation of graphic products into NFTs should be seen as a milestone in the digitalization of art and is expected to fundamentally change traditional buying and selling paradigms. This research yapay zekams to understand the significant changes in the art world that arise from the interaction of üretken art, artificial intelligence, and NFT technology. By pushing the boundaries of üretken art, this transformation is expected to offer important perspectives on how the relationship between art and technology might evolve in the future, exploring the creative potential of artificial intelligence.