The usage of internet of things applications in logistics industry
Lojistik sektöründe nesnelerin interneti kullanımı uygulamaları
- Tez No: 904022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SANRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Kevin Ashton tarafından ortaya çıkarılan Nesnelerin İnterneti fikri, 20. yüzyılın sonlarında benzersiz şekilde adreslenebilen nesneler arasında belirli protokoller aracılığıyla iletişimi ifade eder. Bu terim hizmetler, insanlar, hayvanlar ve çeşitli cihazlar da dahil olmak üzere çok çeşitli varlıkları kapsar. Bu tez, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerinin lojistik sektörüne entegrasyonunun dönüştürücü etkisini incelemektedir. Literatür taraması, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve belgesel analizi içeren nitel metodoloji sayesinde çalışma, IoT uygulamalarının operasyonel verimliliği, tedarik zinciri görünürlüğünü ve maliyet azaltımını önemli ölçüde iyileştirdiğini ortaya koyuyor. RFID etiketleri, GPS ve akıllı sensörler gibi IoT teknolojileri, gerçek zamanlı izlemeyi, envanter yönetimini ve varlık izlemeyi kolaylaştırır. Bununla birlikte, ilk yatırım maliyetleri, veri güvenliği endişeleri ve birlikte çalışabilirliğin önündeki engeller de dahil olmak üzere zorluklar devam etmektedir. Tez, bu zorluklara rağmen, belirlenen engellerin üstesinden gelmek için stratejik çaba gösterilmesi koşuluyla, IoT'nin lojistik sektörünün geleceği için hayati öneme sahip olduğu ve verimliliği, güvenliği ve müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik önemli fırsatlar sağladığı sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kevin Ashton, who brought forward loT principles before century's turn, refers to communication between uniquely addressable objects via specific protocols. This term encompasses an extensive assortment of entities: services, people, animals, various devices. This thesis examines the transformative impact of integrating IoT paradigm technologies within domain of logistics. By conducting overview of literature, qualitative methodology which involves documentary analysis and semi-structured interviews, it is indicating is the research that IoT applications significantly improve operational efficiency, supply chain visibility, and cost reduction. Innovations within IoT, for example, GPS, smart tags plus sophisticated sensors facilitate live tracking, inventory management, asset monitoring. However, challenges remain, including initial investment costs, data security concerns, and barriers to interoperability. The thesis concludes that, despite these challenges, IoT is essential for the future of the logistics sector, providing considerable opportunities to improve efficiency, security, and customer satisfaction, provided that strategic efforts are made to overcome the obstacles identified.