Kavramsal fotoğraf ve ironi
Conceptual photography and irony
  1. Tez No: 904023
  2. Yazar: OKAN ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez görsel ironik ifade biçimlerinin tarihsel gelişimini inceleyerek, kavramsal fotoğraf bağlamındaki durumunu güncel kullanımları ile saptamaktadır. Tez özellikle Joan Fontcuberta'ya odaklanarak günümüze uzanan karakterinin örneklerle belirlenmesini sağlamaktadır. Çalışma,“Kavramsal Fotoğraf ve İroni”başlığı altında, fotoğrafın düşünsel ve ironik ifade yöntemi kapsamıyla ilgili teori ve uygulamaları incelemektedir. Çalışmada kavramsal fotoğraf olgusunun fotografik dil yetisi bağlamında tekdüzeliği kıran bir yaratıcı strateji olarak ironi ve anlamlandırma çerçevesindeki gelişimi ele alınmıştır. Kavramsal fotoğraf hareketi ile ironi kavramı arasındaki ilişki, işleyiş ve çalışma mekanizmalarına odaklanan bu araştırma, disiplinlerarası örneklemelerle değerlendirmeleri içermektedir. Tezde Joan Fontcuberta'nın yaratıcı kimliğine ile proje ve fotoğraflarındaki gerçeklik, ironik kavramsallaştırmalar ve yanılsama karşıtlıklarına odaklanılarak eserlerindeki ironik ifade biçimi tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical development of visual ironic expression forms and determines their status in the context of conceptual photography with their current uses. Focusing particularly on Joan Fontcuberta, it ensures that its character extending to the present day is determined with examples. The study examines the theory and practices related to the scope of the intellectual and ironic expression method of photography under the title of“Conceptual Photography and Irony”. In the study, the development of the conceptual photography phenomenon within the framework of irony and meaning as a creative strategy that breaks the monotony in the context of photographic language ability is discussed. This research, which focuses on the relationship, functioning and working mechanisms between the conceptual photography movement and the concept of irony, includes evaluations with interdisciplinary examples. The creative identity of Joan Fontcuberta and the ironic expression in his works are defined by focusing on the contrasts of reality, ironic conceptualizations and illusion in his projects and photographs.