Perihan Mağden romanlarında kadın: Jungçu bir yaklaşım
Woman in Perihan Magden novels: A jungian approach
  1. Tez No: 904067
  2. Yazar: BUSE NEVİN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT BATTAL UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışma, Perihan Mağden'in romanlarında yer alan kadın kişileri Jungçu perspektiften analiz etmeyi amaçlamaktadır. Mağden'in eserlerindeki kadınlar, Carl Gustav Jung'un arketipler, gölge ve persona teorileri, anima temsilleri ve bireyselleşme süreçleri gibi temel kavramlar bağlamında incelenmiştir. Çalışma, Mağden'in metinlerindeki kadın kişilerin derinliklerini ve kompleks yapılarını anlamak için Jung'un psikoanalitik yaklaşımının nasıl kullanılabileceğini göstermektedir. Romanlardaki kadın figürleri, çoğunlukla toplumsal rollerin ötesinde bireysel kimliklerini arayan, içsel çatışmalarla boğuşan ve geçmişleriyle hesaplaşan kimseler olarak kurgulanır. Jungçu terimlerle bakıldığında, bu kadınların yaşadığı krizler, kendi gölgeleriyle yüzleşmeleri ve dışa vurdukları anima arketipleri üzerinden derin bir anlam kazanır. Özellikle Mağden'in kadın karakterleri, toplumsal normlara meydan okuyan, kendilerini ifade etme mücadelesi veren ve psikolojik olarak karmaşık yapılar sergileyen kimseler olarak öne çıkar. Bu çalışma, Perihan Mağden'in edebi evreninde kadın deneyimini keşfetme ve bu deneyimin psikolojik derinliklerini anlama çabası niteliği taşımaktadır. Mağden'in kadın merkeze alan eserleri, Jungçu perspektiften incelendiğinde daha geniş bir anlam kazanmakta ve okura derinlemesine bir iç görü sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the female characters in Perihan Magden's novels from a Jungian perspective. The women in Magden's works are examined in the context of Carl Gustav Jung's archetypes, shadow and persona theories, anima representations and individualization processes. The study shows how Jung's psychoanalytic approach can be used to understand the depths and complex structures of the female characters in Magden's texts. The female figures in the novels are often constructed as individuals who search for their individual identities beyond social roles, struggle with internal conflicts and come to terms with their pasts. When viewed in Jungian terms, the crises experienced by these women gain a deep meaning through their confrontation with their own shadows and the anima archetypes they express. Magden's female characters in particular stand out as individuals who challenge social norms, struggle to express themselves and exhibit psychologically complex structures. This study is an effort to explore the female experience in Perihan Magden's literary universe and to understand the psychological depths of this experience. Magden's works centered on women gain a broader meaning when examined from a Jungian perspective and provide the reader with a deep insight.