Sürdürülebilir kampüs tasarımı kapsamında enerji etkin yaklaşımlar: Dokuz Eylül Üniversitesi örneğinin incelenmesi
Energy-efficient approaches within the scope of sustainable campus design: A case study of Dokuz Eylül University
- Tez No: 904068
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ECEMİŞ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehircilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmada, dünya genelinde hızla artan nüfusun enerji talebini karşılamak için genişleyen teknoloji ve sanayi sektörlerinin ortaya çıkardığı enerji ihtiyacı çevre sorunları ve küresel ısınma gibi durumları beraberinde getirip, önemli sebeplerinden biri olmuştur. Sürdürülebilirlik bağlamında enerji etkin yaklaşım merkezi bir öneme sahiptir. Birleşmiş Milletler yürüttüğü çalışmada 2030 yılına kadar gerçekleştirilmesi hedeflenen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi belirlenmiş, enerji, bu hedefler içinde kritik bir role sahiptir; çevresel sürdürülebilirlik açısından yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı sera gazı emisyonlarını azaltmakta, ekonomik sürdürülebilirlik açısından enerji güvenliğini artırmakta ve sosyal sürdürülebilirlik açısından yaşam kalitesini yükseltmektedir. Bu kapsamda üniversitelerin enerji etkin yaklaşımının öneminden yola çıkarak çalışmaya yön verilmiştir. Çalışmada sürdürülebilir kampüs tasarımı çerçevesinde enerji etkin yaklaşımları değerlendirerek Dokuz Eylül Üniversitesi'ni örneklemektedir. Üniversitelerin enerji verimliliğini artırarak çevresel etkileri minimize etmeleri ve ekonomik tasarruf sağlamaları gerekmektedir. Bu kapsamda, literatür taraması ile enerji etkinliğinin teorik temelleri incelenmiş, üniversitelerin bu konudaki önemi vurgulanmış, üniversite kampüslerinin sürdürülebilirlik performansını değerlendiren sıralama sistemleri ve bu sistemlerde üst sıralarda yer alan kurumların yöntemleri analiz edilmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi'nin mevcut enerji tüketim profili ve enerji etkinliği potansiyeli, bu göstergeler doğrultusunda üniversitenin sürdürülebilirlik konusundaki mevcut durumu ve ilerleme potansiyeli değerlendirilmiş, enerji tasarrufu ve verimliliği artırma yönündeki çabaların devam ettirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Enerji etkin yaklaşımların geniş bir uygulama yelpazesi sunduğunu ve üniversite kampüslerinde benimsenmesinin hem çevresel hem de ekonomik ve sosyal faydalar sağladığı üzere bizlere ve gelecek nesillere daha güzel bir gelecek güzergahının olduğu sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The escalating energy demand driven by expanding technology and industrial sectors worldwide to meet the rapidly growing population has emerged as one of the significant factors leading to environmental issues such as global warming. In the context of sustainability, an energy-efficient approach holds paramount importance. The United Nations has set forth 17 Sustainable Development Goals (SDGs) to be achieved by 2030, among which energy plays a critical role. The utilization of renewable energy sources contributes to reducing greenhouse gas emissions from an environmental sustainability perspective, enhances energy security from an economic sustainability standpoint, and elevates living standards from a social sustainability standpoint. In this context, the study is guided by the importance of universities' energy-efficient approaches. Evaluating energy-efficient approaches within the framework of sustainable campus design, it exemplifies Dokuz Eylül University. Universities need to enhance energy efficiency to minimize environmental impacts and achieve economic savings. Accordingly, the theoretical foundations of energy efficiency were examined through a literature review, emphasizing the significance of universities in this regard. Ranking systems evaluating the sustainability performance of university campuses and analyzing the methods of institutions ranking high in these systems were also scrutinized. Dokuz Eylül University's current energy consumption profile and energy efficiency potential were evaluated in line with these indicators, highlighting the university's current status and potential for progress in sustainability. It underscores the need to continue efforts to increase energy savings and efficiency. Energy-efficient approaches offer a broad spectrum of applications and adopting them on university campuses not only provides environmental benefits but also economic and social advantages, paving the way for a better future for us and future generations.