Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının doğal afet okuryazarlık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Doğu Karadeniz örneği)
Investigation of naturel disaster literacy levels of social studies teacher candidates' in terms of various variables (Eastern Black Sea case)
- Tez No: 904077
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL BEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çalışmanın amacı, benzer doğal afetlerin yaşandığı Türkiye'nin Karadeniz bölgesinin Doğu Karadeniz bölümündeki sosyal bilgiler eğitimi bölümü 4. sınıflarında öğrenim gören öğretmen adaylarının doğal afet okuryazarlık düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Çalışmada örneklem seçme yöntemi olarak ölçüt örnekleme, yöntem olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın verileri kişisel bilgiler formu, bilgi testi, davranış ve duyuşsal eğilimler ölçeğinden oluşan Doğal Afet Okuryazarlığı Anketi ile toplanmıştır. Çalışmaya katılan 232 sosyal bilgiler öğretmen adayının doğal afet okuryazarlık düzeyleri belirlenmiş; bilgi testi, davranış ve duyuşsal eğilimler ölçeklerinden elde edilen puanların değişkenlere göre farklılaşma durumu tespit edilmiştir. Katılımcıların doğal afet okuryazarlığının yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Doğal afet okuryazarlığının öğrenim görülen üniversiteye; doğal afet ile ilgili haberlerin dikkatlerini çekmesine, kurum ismi bilinmesine ve konuların anlaşılmasına; üniversitedeki acil toplanma ve sığınak yerinin bilinmesine; doğal afet konusunda ailenin hazırlıklı olmasına ve doğal afet olduğunda gönüllü çalışmaya göre farklılaşma gösterdiği belirlenmiştir. Türkiye'nin Doğu Karadeniz bölümünü kapsayan bu çalışmanın, farklı bölgelerde ya da bölgelerin bölümlerinde yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the natural disaster literacy levels of 4th grade teacher candidates studying in the department of social studies education in the Eastern Black Sea region of Turkey, where similar natural disasters have occurred, in terms of various variables. In the study, criterion sampling was used as the sample selection method and relational screening model was used as the method. The data of the study were collected with the Natural Disaster Literacy Survey consisting of a personal information form, a knowledge test, and a scale of behavioral and affective tendencies. The natural disaster literacy levels of 232 social studies teacher candidates participating in the study were determined; the differences in the scores obtained from the knowledge test, behavioral and affective tendencies scales according to the variables were determined. It was concluded that the natural disaster literacy of the participants was at a high level. It was determined that natural disaster literacy varied according to the university they studied; the attention they paid to news about natural disasters, the institution's name was known and the subjects were understood; the emergency assembly and shelter location at the university was known; the family's preparedness for natural disasters and volunteer work when a natural disaster occurs. It is suggested that this study, which covers the Eastern Black Sea region of Turkey, be conducted in different regions or parts of regions.