An implementation of Industry 4.0 in agriculture: Enhancing wheat production and sustainability in Turkey
Tarımda Endüstrı̇ 4.0 uygulaması: Türkı̇ye'de buğday üretı̇mı̇nı̇n ve sürdürülebı̇lı̇rlı̇ğı̇nı̇n artırılması
  1. Tez No: 904090
  2. Yazar: DAMLA TEMİMHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT KAZANÇOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez Türk tarım sektörüne yönelik endüstri 4.0 uygulamalarının analizini sunmaktadır. Uygulamalar buğday üretim aşamalarına göre seçilerek anlatıldı. Literatürde endüstri 4.0 uygulamaları anlatılmış olmasına rağmen teknolojilerin tarım sektörü üzerindeki ilişkisini ve etkisini gösteren yeterli çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca bu uygulamaların uyarlanması için ilgili ve çözüm odaklı uygulamaların çoğunun karar vericiler tarafından seçilmesi gerekmektedir. Çalışma, Çok Kriterli Karar Yardımının Bulanık TODIM yöntemini kullanarak alternatifleri değerlendirmeyi ve ölçeklendirmeyi amaçlamaktadır. Uzmanlar, TODİM yöntemine göre teknolojilerin önem sıralamasını inceliyor. Bu yöntem uygulanarak sıralama ve uygun uygulamalar sıralanacak ve incelemeler basit bir şekilde yorumlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
This research analyzes Industry 4.0 applications within the Turkish agriculture sector, focusing on wheat production phases. While Industry 4.0 applications have been widely discussed in the literature, there is a notable gap in studies examining their relationship and impact on the agriculture sector. To facilitate the adaptation of these applications, decision-makers must select the most relevant and solution-oriented technologies. This study aims to evaluate and prioritize these alternatives using the Fuzzy TODIM method in Multi-criteria Decision Making. Experts assessed the importance of various technologies based on the TODIM method. By applying this method, the study ranks and reviews the most suitable applications, providing a clear interpretation of the findings.