Judo müsabaka analiz yöntemleri ile hareket analiz yöntemlerinin incelenmesi (2000-2022)
An examination of judo competition analysis methods and movement analysis methods (2000-2022)
  1. Tez No: 904100
  2. Yazar: ONURCAN TATLICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu derlemenin amacı, 2000-2022 yılları içerisinde judoya özgü yapılmış olan müsabaka analiz yöntemlerinin ve hareket analizi yapan çalışmalardan elde edilen bulguları sentezlemektir. Judo müsabakalarında, yapılan müsabaka analizi ve hareket analizi, sporcunun müsabaka esnasındaki kullanmış olduğu teknik ve taktiklerin yeterlilik seviyesinin ölçülmesinde, yetersizliklerin belirlenmesinde, rakibi kontrol etmeye ve ona hükmetmeye yardımcı olur. Bu kapsam belirleme derlemesinde, başlangıçtan Aralık 2022'ye kadar araştırılan ulusal makaleler için Google Akademik ve Dergipark Akademik sitelerinden,uluslararası makaleler için ise Human KineticsJournal, Web of Science, Scopus, Science Direct, PubMed ve SPORTDiscus veri tabanlarında İngilizce bilimsel dergilerde yayınlanan makaleler ve incelemeler taranmıştır. Çalışmalar müsabaka-analiz veya zaman-hareket analizleri olarak sınıflandırıldı. Belirlenen 245 makaleden 6 makale nihai seçime dahil edildi. Bu kapsam incelemesinin sonucu, antrenörlere ve sporculara sporcuların teknik-taktik hedeflerine göre antrenman stratejileri geliştirmelerinde yardımcı olabileceği gibi, judo branşına özel teknik, taktik ve zaman yönetimi ile ilgili gelecekte yapılabilecek araştırmalara da ışık tutabilir. Araştırmanın amacı, uygulanmış olan müsabakalarının analizi ve judo branşıyla ilgili yapılmış olan hareket analizi ile ilgili çalışmaların verilerinin belirlenmesi ve sonucu etkileyen faktörlerin araştırılmasıdır. 2000-2022 yılları arasında gerçekleşen çalışmaların yıllar ilerledikçe nasıl bir gelişme gösterdiğini gözlemlemek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this review is to synthesise the findings obtained from judo-specific competition analysis methods and movement analysis studies conducted in the years 2000-2022. In judo competitions, competition analysis and movement analysis help to measure the competence level of the techniques and tactics used by the athlete during the competition, to determine the inadequacies, to control and dominate the opponent. In this scoping review, articles and reviews published in English scientific journals were searched from Google Scholar and Dergipark Academic sites for national articles and Human Kinetics Journal, Web of Science, Scopus, Science Direct, PubMed and SPORTDiscus databases for international articles. Studies were classified as competition-analysis or time-motion analyses. Of the 245 articles identified, 6 articles were included in the final selection. The results of this scoping review may help coaches and athletes to develop training strategies according to the technical-tactical goals of the athletes, as well as shed light on future research on technical, tactical and time management specific to judo. The aim of the research is to determine the data of the studies related to the analysis of the competitions applied and the movement analysis related to the judo branch and to investigate the factors affecting the result. It is aimed to observe how the studies carried out between 2000-2022 show a development as the years progress. In this study, it is aimed to contribute to Turkish judo as a result of processing the data.