Mechanical behaviors of polymer composites with addition of nanoparticle to resin
Reçineye nanopartikül katılmış polimer kompozitlerin mekanik davranışları
- Tez No: 904101
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
In this study, a intraply hybrid woven fabric containing flax and E-glass yarns was produced. In order for few layer graphene and TiO2 nanoparticles at various concentrations (0, 1, 2 and 3 wt%) to be well dispersed in the epoxy resin, the mixture was homogenized using mechanical and ultrasonic mixers, respectively. Then, hybrid composites were produced by hand lay-up and vacuum bagging methods. Following the fabrication of composite materials, samples are prepared for testing in both tensile and compression modes. Furthermore, the evaluation of shear properties and the assessment of quasi-static test across various crosshead speeds are conducted. SEM and FTIR analyses were also performed to examine failure behavior and chemical characteristic of the composite.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada, keten ve E-cam elyaf iplikleri ile hibrit bir dokuma kumaş üretilmiştir. Çeşitli konsantrasyonlardaki (ağırlıkça % 0, 1, 2 ve 3) az katmanlı grafen ve TiO2 nanopartiküllerin epoksi reçine içinde iyi bir dağılım göstermesi için sırasıyla mekanik ve ultrasonik karıştırıcılar kullanılarak karışım homojenize edilmiştir. Kompozitler elle yatırma ve vakumlu torbalama yöntemleri kullanılarak üretilmiştir. Kompozit malzemelerin imalatının ardından numuneler hem çekme hem de basma modlarında test edilmek üzere hazırlanmıştır. Ayrıca, kayma özelliklerinin değerlendirilmesi ve çeşitli çekme çenesi hızlarında yarı statik testin değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Kompozitin hasar davranışını incelemek ve kimyasal karakteristiğini belirlemek için SEM ve FTIR analizleri de yapılmıştır.