Judoda tori ve uke arasındaki algısal yükün Kansetsu-Waza Tekniğinden sonra karşılaştırılması
Comparison of perceptual load between tori and uke in judo after Kansetsu-Waza Technique
- Tez No: 986082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırmanın amacı, judo sporunda uygulanan kansetsu-waza egzersizi sonrasında tori ve uke arasında oluşan algısal ve fizyolojik farklılıkları, kan laktat (bLA) konsantrasyonunu ve kalp atım hızlarının (KAH) ölçülmesi ve incelenmesidir. Sporcuların algısal ve fizyolojik farklılıklarının bilinmesi; sportif performanslarına katkı sağlamakta ve sporcuların kas yorgunluklarını antrenman içerisinde ve müsabaka sırasında daha çabuk toparlayıcı etkenlerle performans düzeylerinde pozitif yönde bir etkileşim oluşturup tutum ve davranışların geliştirilmesine katkı sağlayacak çözümlerin ve stratejilerin bulunması ve geliştirilmesini ve literatüre katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntemler: 14-25 yaş aralığında en az 5 yıllık judo deneyimi olan milli takımda performanslarını sürdüren sporcular çalışmaya dahil edilmek için seçilmiştir. Araştırmanın içeriği deneysel tasarım metodu kullanılarak incelenmiş ve çalışma tasarımı oluşturulmuştur. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri yapılmıştır. Bulgular: Antropometrik ölçümler ve uygulanan 1 dakikalık Uchi-komi testi ve kansetsu-waza egzersizi sonrası alınan ölçümler yapılmıştır. Alınan ölçümlerde tori ve uke, Uchi-komi ve kansetsu-waza, algılanan efor gibi parametreler analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucu Kalp Atım Hızı ve Kan Laktat değişkenlerinde anlamlı farklılıklara ulaşılamazken algılanan Efor değişkenlerinde istatistiksel anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p<0,05). Kalp atım hızı ve kan laktat değişkenleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilirken, judo yaşı ve algılanan efor değişkenleri arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Uchi-komi ve kansetsu-waza egzersizleri karşılaştırıldığında ise sporcuların kan laktat ve kalp atım hızlarında anlamlı farklılık tespit edilemezken (p>0,05), algılanan efor verilerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (U=103,500, p=0,008). Farklılıklar egzersizlerin farklı pozisyonda gerçekleşmesi, tori ve uke'nin rollerinin farklılaşması, her çalışmanın farklı algısal yük'e ve efor'a bizi ulaştırdığı sonucuna varılabilir. Sonuç: Çalışma içerisinde en az tori kadar uke'nin de fizyolojik ve algısal yüke maruz kaldığını ve sporculara antrenman içerisinde bu yüklenmelere de hazırlamak gerekiyor. Ne-waza egzersizlerinin de tachi-waza egzersizleri kadar gerekli ve önemli olduğu, antrenmanlarda antrenörlerin bu çalışmalara yer vermeleri ve yüklenme çalışmaları yapmaları gerekmektedir. Ve bu yüklenmeleri yaparken sporcuların düzeyleri de göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The purpose of this research is to measure and examine the perceptual and physiological differences, blood lactate (bLA) concentrations, and heart rates (HRs) between tori and uke following kansetsu-waza exercises in judo. Understanding these perceptual and physiological differences in athletes contributes to their athletic performance and contributes to the development of solutions and strategies that will contribute to the development of attitudes and behaviors, positively impacting performance levels by facilitating faster muscle recovery during training and competition. Materials and Methods: Athletes aged 14-25 with at least five years of judo experience and continuing performances in the national team were selected to be included in the study. The research content was analyzed using an experimental design method, and the study design was developed. Statistical analyses of the obtained data have been performed. Results: Anthropometric measurements were taken after the 1-minute Uchi-komi test and kansetsu-waza exercise. Parameters such as tori and uke, Uchi-komi and kansetsu-waza, and perceived exertion were analyzed. Analyses revealed no significant differences in heart rate and blood lactate, while statistically significant differences were found in perceived exertion (p<0.05). A positive and significant relationship was found between heart rate and blood lactate, while a negative and significant relationship was found between judo age and perceived exertion. When comparing the Uchi-komi and kansetsu-waza exercises, no significant difference was found in the athletes' blood lactate and heart rates (p>0.05), while a statistically significant difference was found in perceived exertion data (U=103.500, p=0.008). These differences can be concluded from the fact that the exercises are performed in different positions and the roles of tori and uke differ, and each exercise leads to different perceptual load and effort. Conclusion: During the training, uke is exposed to at least as much physiological and cognitive load as tori, and athletes need to be prepared for these loads during training. Ne-waza exercises are just as necessary and important as tachi-waza exercises, and coaches should include these exercises and perform loading exercises in training. These loads should also be considered based on the athletes' abilities.