Milli judocuların müsabaka performanslarının istatistiksel olarak değerlendirilmesi
Statistical analysis of match performances for national judoka
- Tez No: 596278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH İSMAİL ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı özellikle bütün spor dallarında sporun zirvesi olarak adlandırılan yaz olimpiyat oyunlarında judo branşında daha çok madalya alabilmek için, ilk defa bir bilgisayar programı kullanarak bilimsel veriler elde etmek ve judo branşını tanıtmaktır. Türkiye milli takımını uluslararası alanda temsil etmiş milli sporcuların müsabaka verilerinin judo branşına özel yapılan bilgisayar programı ile analiz edilerek (müsabaka analizi, puan analizi, zaman analizi, ülke analizi, yıl analizi, kategori analizi) bireysel anlamda daha başarılı olması için değerlendirme yapılacaktır. Judo branşı bireysel bir spor dalıdır. Bu sebeble yapılacak olan değerlendirme de bireysel olmalıdır. Bu program sayesinde, ülkemizi temsil eden milli sporcuların her türlü veri girişi yapıldıktan sonra, ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda, yapılacak olan değişik antrenman metodları ile sporcuların performansı daha üst düzeye çıkması sağlanarak, madalyaya bir adım daha yaklaşmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis in order to get more medals in judo branch in summer olympics games called summit of sports in all sports branches, for the first time to obtian scientific data by using a computer program and to introduce judo branch. Turkey has represented the national team in the international arena national athletes of competitions analyzed by custom made computer program to the judo branch of the data (competitions analysis, time analysis, point analysis, country analysis, year analysis, category analysis) will be assessed to be more succesful in the personel sense. Judo branch is an individual sport. Therefore, the evaluation should be individual. Thanks to this program, the national athletes resresenting our country will help the athletes to reach a higher level with the different training methods to be made in line with the results obtained after all kinds of data entry.