An user interface design with a sense of smell
Koku duyusuna sahip bir arayüz tasarımı
- Tez No: 904103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde, buzdolaplarında saklanan gıdalardaki bozulmayı tespit etmek için endüstriyel tasarım parametrelerine uygun bir kullanıcı arayüzü tasarlanmıştır. Bu tasarım çalışmaları mekanik, elektronik, gıda ve yazılım mühendisliği alanlarını kapsamaktadır. Endüstriyel tasarım çalışmalarının ardından mekanik çizimler hazırlanmış ve uygun malzemeler seçilmiştir. Gıdaların olgunlaşma ve bozulma sırasında çıkardıkları gazlar incelenmiş ve sensör seçimi buna göre yapılmıştır. Sensörlerden elde edilen verileri yorumlamak için sınıflandırma algoritmaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tasarım kısıtlamalarına uygun olarak dört adet buzdolabı üretilmiş ve sensörler buzdolaplarının sebzelik bölümüne yerleştirilmiştir. Sensör verilerini sınıflandırmak için günlük ortalama yöntemi ve çoklu doğrusal regresyon (MLR) yapılmıştır. Ayrıca toplam 10 katılımcı, 12 saatlik bir aralıkla günde 2 kez koku algısına göre koku alma puanlarını 1 ila 3 arasında bir ölçekte vermiştir. Panelistlerin verdiği öznel derecelendirmeler, Pearson korelasyon analizi kullanılarak sensör verileriyle ilişkilendirilmiştir. Çalışmalar sonucunda 0,84, 0,87 ve 0,91 korelasyon katsayıları (r) elde edilmiştir. Güçlü korelasyon, sensörlerin insanların bozulmayı nasıl algıladığını ne kadar iyi taklit ettiğini vurgular. Araştırmamız, metal oksit sensörleri içeren soğutma sistemlerinin gerçek zamanlı izleme ve erken gıda bozulma tespiti sunabileceğini öne sürüyor. Bu teknoloji, gıda israfını büyük ölçüde en aza indirebilecek ve bozulmuş gıdalardan insan sağlığını koruyabilecek bir yöntem olabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a user interface was designed in accordance with industrial design parameters to detect spoilage in foods stored in refrigerators. These design studies include mechanical, electronic, food and software engineering fields. After the industrial design studies, mechanical drawings were prepared, and appropriate materials were selected. The gases that foods emit while ripening and spoiling were examined, and the sensor selection was made accordingly. Classification algorithms were examined in detail in order to interpret the data obtained from the sensors. Four refrigerators were produced in accordance with the design restrictions and the sensors were placed in the crisper section of the refrigerators. In order to classify the sensor data, the daily average method and multi linear regression (MLR) were performed. Furthermore, a total of 10 participants provided their olfactory score on the basis of odor perception 2 times a day on the scale of 1 to 3, with a 12-hour interval. The subjective ratings provided by the panelist were associated with the sensor data using Pearson correlation analysis. As a result of the studies, correlation coefficients (r) of 0.84, 0.87 and 0.91 were obtained. The strong correlation highlights how well the sensors mimic how humans perceive spoilage. Our research suggests that refrigeration systems incorporating metal oxide sensors could offer real-time monitoring and early food spoilage detection. This could enablea rapid response that could greatly minimize food waste and protect human health.