Watson' ın İnsan Bakım Modeline temellendirilmiş hemşirelik bakımının multipl sklerozlu hastaların yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of nursing care based on Watson's Human Caring Model on the quality of li̇fe of patients with multiple sclerosis
- Tez No: 904116
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İLKNUR ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu araştırma Watson'ın İnsan Bakım Modeli'ne temellendirilmiş hemşirelik bakımının MS'li hastaların yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç Yöntem: Randomize kontrollü ve nitel tasarımda yapılan bu çalışma, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Bilim Dalı Polikliniği'nde Nisan - Aralık 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Hastalar, blok randomizasyon yöntemine göre gruplara atanmıştır. Araştırma 37 müdahale, 37 kontrol grubu olmak üzere toplam 74 hasta ile yürütülmüştür. Hastalarla dört görüşme yapılmış, Watson İnsan Bakım Modeli'ne temellendirilmiş hemşirelik girişimleri uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara rutin prosedür uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan“Multipl Skleroz Semptom Yönetim Kitapçığı”ve“Gevşeme Egzersizleri”eğitim materyalleri DISCERN ölçüm aracı ve yazılı materyallerin değerlendirilmesi formu ile değerlendirilmiştir. Araştırma verileri; Veri Toplama Formu, Multip Skleroz Yaşam Kalitesi Ölçeği, Watson Hasta Memnuniyet Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the effect of nursing care based on Watson's Human Caring Model on the quality of life of patients with MS. Materials and Methods: This randomized controlled study was conducted in Gülhane Training and Research Hospital, Neurology Department Outpatient Clinic between April and December 2023. Patients were assigned to groups according to the block randomization method. The study was conducted with a total of 74 patients, 37 in the intervention and 37 in the control group. Four interviews were conducted with the patients, and nursing interventions based on the Watson Human Caring Model were applied. Routine procedure was applied to the patients in the control group. The“Multiple Sclerosis Symptom Management Booklet”and“Relaxation Exercises”educational materials used in the study were evaluated with the DISCERN measurement tool and the written materials evaluation form. Research data were obtained using the Data Collection Form, Multiple Sclerosis Quality of Life Scale, Watson Patient Satisfaction Form and Semi-Structured Interview Form. Results: The mean age of the patients in the intervention and control groups was 42.13 ± 7.43 years and 42.81 ± 7.60 years (p=0.815), the mean disease duration was 10.16 ± 7.98 years and 13.05 ± 6.36 years (p=0.012), and the mean Expanded Disability Status Scale score was 4.09 ± 1.22 points and 4.05 ± 1.21 points (p=0.744).