Molar dişlerin rejeneratif endodontik tedavisinde iskele olarak plateletten zengin fibrin, kitosan ve kan pıhtısının klinik ve radyolojik başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and radiological success of the platelet-rich fibrin, chitosan and blood clot as a scaffold in the regenerative endodontic treatment of molar teeth
- Tez No: 904131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı nekrotik immatür molar dişlerin rejeneratif endodontik tedavisinde (RET), kan pıhtısı, PRF ve kitosan olmak üzere 3 farklı yapı iskelesinin uygulanması ve uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'na başvuran 6-14 yaş arasındaki 25 hastanın( 13 kız, 12 erkek) 28 mandibular molar dişi çalışmaya dahil edilmiştir. Dişler randomizasyonla 3 farklı yapı iskelesi grubuna (kan pıhtısı, PRF, kitosan) ayrılmıştır. RET'leri tamamlanan hastaların 3., 6., 12., 18. ve 24. aylarda radyografik ve klinik kontrolleri yapılmıştır. Bulgular: Tedavi başlangıcı ve takip süresi sonundaki radyografiler kıyaslanmış, PAİ değerlerindeki azalma, Cvek kök gelişim skorunda, kök uzunluğunda ve kök kalınlığında artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Sonuç: Nekrotik immatür molar dişlerde RET'ler başarılı sonuçlar sunmaktadır. Kitosan RET'lerde etkili ve güvenle kullanılabilecek alternatif bir yapı iskelesidir. Farklı yapı iskelelerinin RET'deki başarılarının kıyaslanması için örneklem büyüklüğü daha fazla olan klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the application and long-term results of 3 different scaffolds, blood clot, PRF and chitosan, in the regenerative endodontic treatment of necrotic immature molars. Material and method: The study included 28 mandibular molar teeth of 25 patients (13 girls, 12 boys) aged 6-14 years who applied to Inonu University Faculty of Dentistry, Department of Paediatric Dentistry. Teeth were randomly divided into 3 different scaffold groups (blood clot, PRF, chitosan). After the treatment all patients were clinically and radiographically evaluated at 3, 6, 12, 18 and 24 month intervals to monitor their progress and treatment outcomes Results: When the preoperative and at the end of the follow-up period radiographs were compared, the decrease in PAI values, increase in Cvek root growth score, root length and root thickness were found to be statistically significant (p0.05). Conclusion: Regenerative endodontic treatments offer successful results in necrotic immature molars. Chitosan is an alternative scaffold that can be used effectively and safely in regenerative endodontic treatments. Clinical studies with larger sample sizes are needed to compare the success of different scaffolds in regenerative endodontic treatment.