Birinci basamak sağlık kurumlarına başvuran göçmen kadınların kanser taramalarına yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes and behaviors towardscancer screening of migrant women who applied to primary healthinstitutions
- Tez No: 904132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma birinci basamak sağlık kurumlarına başvuran göçmen kadınların kanser taramalarına yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ekim 2024 - Mart 2024 tarihleri arasında, İstanbul ili Güngören ilçesindeki 30 Ağustos Aile Sağlığı Merkezi (ASM), Güngören Göçmen Sağlığı Merkezi ve Kağıthane göçmen Sağlığı Merkezlerinde gerçekleşmiştir. Araştırmanın örneklemini bu merkezlere başvuran, 18-65 yaş arasında olan ve çalışmaya gönüllü katılan 300 göçmen kadın oluşturmuştur. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tasarım tipi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Sosyo-demografik Veri Formu ve Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi Ki-Kare ve Fisher exact testleri, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) testleri kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya katılan göçmen kadınların genel genel yaş ortalaması 32,980±10,431 yıl olup; %31,7'sinin lisans ve üzeri mezunu olduğu, %67,7'sinin gelir düzeyinin gider düzeyinden az olduğu, %74,3'ünün Türkiye'de 6-10 yıl arasında yaşadığı, %78,3'ünün Suriye'den geldiği belirlenmiştir. Kadınların“Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Toplam”ortalaması 85,667±13,546 (Min=47; Maks=114) olarak saptanmıştır. Çalışmaya katılan göçmen kadınların %51,7'sinin ulusal tarama testlerini bildiği, %92'sinin kanser tarama testlerini gerekli gördüğü saptanmıştır. Kadınların %85'inin rahim ağzı kanseri tarama testi yaptırmadığı, %63,7'sinin kendi kendine meme muayenesi yapmadığı, %88'inin mamografi çektirmediği, %89,3'ünün gaitada gizli kan (GGK) testi yaptırmadığı ve %93'ünün ise kolonoskopi yaptırmadığı belirlenmiştir. Kronik hastalığı bulunan, kanser tanısı alan ve ailesinde kanser öyküsü olan kadınların, diğerlerine göre kanser taramalarına yönelik tutum toplam puanlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Tarama yaptırmayan veya düzensiz yaptıran göçmen kadınların, herhangi bir şikayetlerinin olmaması (%51,3) nedeniyle taramalara katılmadığı belirlenmiştir. Bu araştırma bulgularına göre göçmen kadınların kanser taramalarına yönelik tutumları olumlu görünmesine rağmen, tarama davranışları düşük bulunmuştur. Bu noktada sağlık çalışanlarının yapacakları müdahaleler, hayati önem arz etmektedir. Göçmen kadınlara kanser taramalarına yönelik farkındalık eğitimlerinin verilmesi ve taramalara katılımın teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of immigrant women applying to primary health care institutions regarding cancer screenings. The research was carried out between October 2024 and March 2024 at 30 August Family Health Center (FHC), Güngören Immigrant Health Center and Kağıthane Immigrant Health Centers in the Güngören district of Istanbul. The sample of the study consisted of 300 immigrant women who applied to these centers, aged between 18-65, and participated in the study voluntarily. The research was conducted using descriptive and cross-sectional design type. The data of the study were collected using the Sociodemographic Data Form and the Attitude Scale Towards Cancer Screenings. Data analysis was performed using Chi-Square and Fisher's exact tests, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and post hoc (Tukey, LSD) tests. The general average age of immigrant women participating in the research is 32,980±10,431; It was determined that %31.7 had a bachelor's degree or higher, %67.7 had income below expenses, %74.3 had been living in Turkey for 6-10 years, and %78.3 were Syrian. The average of women's“Total Attitudes Towards Cancer Screenings”was found to be 85.667±13.546 (Min=47; Max=114). It was determined that %51.7 of immigrant women participating in the research knew about national screening tests, %92 found cancer screening tests necessary. %85 of women did not have a cervical cancer screening test, %63.7 did not have a breast selfexamination, and %88 did not have a mammography. It was determined that %89.3 of the women did not have a fecal occult blood (FOB) test and %93 did not have a colonoscopy. It was determined that the total attitude scores towards cancer screening of women with chronic diseases, diagnosed with cancer and a family history of cancer were significantly higher than others. It was determined that immigrant women who did not have screening or had it irregularly did not participate in screening because they did not have any complaints (%51.3). According to the findings of this research, although immigrant women's attitudes towards cancer screenings seem positive, their screening behaviors are low. At this point, the interventions of healthcare professionals are of vital importance. It is recommended to provide awareness training to immigrant women about cancer screenings and to encourage participation in screenings.