MTA (Mineral Trioksit Agregat) tıkacı ile yapılan apeksifikasyon ve rejeneratif endodontik tedavilerin başarılarının retrospektif olarak kıyaslanması
A retrospective comparison of the success rates of apexification with Mineral Trioxide Aggregate (MTA) plug and regenerative endodontic treatments
- Tez No: 1004275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ TAVŞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada immatür daimî dişlerde uygulanan Mineral Trioksit Agregat (MTA) ile apeksifikasyon ve rejeneratif endodontik tedavilerin (RET) klinik ve radyografik başarı oranlarını retrospektif olarak karşılaştırmak ve başarısızlık riskine etki eden faktörleri belirlemek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin arşivlerinde yer alan, MTA ile apeksifikasyon veya rejeneratif endodontik tedaviler uygulanmış hastaların klinik ve radyografik verilerini kapsamaktadır. Çalışmaya 54 hastanın 59 dişi dahil edildi. Çalışma grupları, MTA ile apeksifikasyon ve rejeneratif endodontik tedavi uygulanan dişler olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Her bir ana grup, kendi içerisinde anterior–premolar dişler ve molar dişler olmak üzere iki alt grupta değerlendirilmiştir. Dişlerin tedavi edildiği farklı MTA türleri kaydedilmiştir. Dişlere ait periradiküler dokuların değerlendirilmesi, tedaviden hemen sonra ve 1 yıl sonra elde edilen Periapikal İndeks (PAİ) skorları esas alınarak yapılmıştır. PAİ skorunda azalma gözlenen ve PAİ ≤ 2 olan olgular iyileşmiş; PAİ skorunun başlangıca göre artış gösterdiği ve PAİ ≥ 3 olan olgular ise başarısız olarak kabul edilmiştir. Verilerin analizinde Yates Düzeltmesi, Pearson Ki-Kare Testi kullanıldı. ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Önem düzeyi p<0,05 olarak alınmıştır. Bulgular: Genel başarı oranı %77,8 olarak bulunmuştur. MTA ile apeksifikasyon grubunda başarı %84, rejenerasyon grubunda %72,4'tür. Rejeneratif tedavide başarısızlık riski MTA ile apeksifikasyon grubuna göre 8,556 kat daha yüksek bulunmuştur (p=0,041). NeoPutty® kullanılan olgularda başarısızlık riski NeoMTA2®'ye göre anlamlı olarak daha düşüktür (p=0,031). Kadınlarda başarı oranı erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur (p=0,040). Sonuç: MTA ile apeksifikasyon tedavisi, immatür daimî dişlerde rejeneratif endodontik tedaviye göre daha yüksek ve öngörülebilir başarı göstermiştir. Biyomateryal seçimi tedavinin başarısında belirleyici olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to retrospectively compare the clinical and radiographic success rates of apexification using Mineral Trioxide Aggregate (MTA) and regenerative endodontic treatment (RET) in immature permanent teeth, and to identify factors influencing the risk of treatment failure. Materials and Methods: This study included the clinical and radiographic records of patients who underwent MTA apexification or regenerative endodontic treatment archived at Uşak University Faculty of Dentistry. In total, 54 patients with 59 teeth were included in the study. The study population was divided into two specific groups according to the treatment modality: MTA apexification and regenerative endodontic treatment. Each group was further subdivided into anterior–premolar teeth and molar teeth. The different types of MTA used during treatment were recorded. Evaluation of the periradicular tissues was performed based on Periapical Index (PAI) scores obtained immediately after treatment and at the one-year follow-up. Cases showing a reduction in the PAI score and those with a PAI ≤ 2 were considered healed, whereas cases demonstrating an increase in the PAI score compared with that of the baseline and those with a PAI ≥ 3 were classified as failures. Data analysis was performed using Pearson's chi-square test with Yates's correction and the Mann–Whitney U test. The level of statistical significance was set at p < 0.05. Results: The overall success rate was 77.8%. The success rate was 84% in the MTA apexification group and 72.4% in the regenerative treatment group. The risk of failure in regenerative endodontic treatment was 8.556 times higher than in the MTA apexification group (p = 0.041). The risk of failure was significantly lower in cases treated with NeoPutty® compared with those treated with NeoMTA2® (p = 0.031). The success rate was significantly higher in female patients than in male patients (p = 0.040). Conclusion: MTA apexification demonstrated higher and more predictable success than regenerative endodontic treatment in immature permanent teeth. The selection of biomaterial may be play a critical role in treatment success.