Elektrikli araçların şarj altyapısına erişim: Bir kullanıcı deneyimi değerlendirmesi
Access to electric vehicle charging infrastructure: A user experience evaluation
  1. Tez No: 904172
  2. Yazar: SUEDA NUR KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Elektrikli araçlar (EV'ler), fosil yakıtlı araçların çevreye olan olumsuz etkilerini azaltma potansiyeli nedeniyle, sürdürülebilir ulaşım sistemlerinin giderek daha önemli bir parçası haline gelmiştir. Karbon emisyonlarını düşürmesi, enerji verimliliğini artırması ve fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltması gibi çevresel ve ekonomik avantajlar, elektrikli araçların benimsenmesini hızlandırmaktadır. Özellikle şehir içi ulaşımda daha temiz enerji kaynaklarına yönelim, elektrikli araçların tercih edilme oranını yükseltmiştir. Ancak, elektrikli araçların yaygınlaşmasındaki en büyük engellerden biri, şarj altyapısının yetersizliği ve kullanıcı deneyimlerine yönelik endişelerdir. Mevcut şarj altyapısının yetersizliği, elektrikli araç sahiplerinin uzun mesafeli yolculuklar ve şehirler arası seyahatlerde karşılaştığı başlıca sorunlar arasında yer almaktadır. Şarj sürelerinin uzun olması ve şarj istasyonlarının sınırlı sayıda bulunması, elektrikli araçların günlük kullanımda entegrasyonunu zorlaştıran unsurlardır. Bu durum, kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemekte ve elektrikli araçların daha geniş kitleler tarafından benimsenmesinin önünde bir engel teşkil etmektedir. Bu çalışma, elektrikli araç sahiplerinin şarj altyapısına dair deneyimlerini ve karşılaştıkları zorlukları analiz ederek, bu engellerin aşılması için stratejik çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, elektrikli araç sahiplerinin şarj alışkanlıklarını, şarj istasyonlarıyla ilgili memnuniyet düzeylerini ve karşılaştıkları zorlukları tespit etmektir. Anket yöntemiyle toplanan veriler ışığında, şarj altyapısının ne ölçüde kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verdiği ve bu altyapının geliştirilmesi gereken alanlar belirlenmiştir. Ayrıca, şarj altyapısının kullanıcı memnuniyeti üzerindeki etkileri incelenerek, kullanıcı deneyimlerini iyileştirmeye yönelik stratejik öneriler sunulmuştur. Çalışmanın bulguları, elektrikli araç kullanıcılarının genel olarak mevcut şarj altyapısından memnun olduklarını, ancak şarj istasyonlarının sayısı ve erişilebilirliği konusunda önemli iyileştirmelere ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Şarj sürelerinin uzunluğu ve şarj istasyonlarının kırsal bölgelerde sınırlı olması, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen başlıca unsurlar arasında yer almaktadır. Ayrıca, şarj istasyonlarının şehir içinde daha stratejik ve yaygın şekilde konumlandırılması gerektiği belirtilmiştir. Bu sorunların çözülmesi, elektrikli araçların daha geniş kitleler tarafından benimsenmesi için kritik bir adım olacaktır. Şarj altyapısının geliştirilmesi, hem bireysel kullanıcı deneyimini iyileştirecek hem de elektrikli araçların yaygınlaşmasına önemli katkılar sağlayacaktır. Uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için altyapı yatırımları hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles (EVs) have become an increasingly important part of sustainable transportation systems due to their potential to reduce the negative environmental impacts of fossil fuel vehicles. Environmental and economic advantages such as reduced carbon emissions, increased energy efficiency and reduced reliance on fossil fuels are accelerating the adoption of EVs. The shift towards cleaner energy sources, especially in urban transportation, has increased the preference for electric vehicles. However, one of the biggest obstacles to the widespread adoption of electric vehicles is the inadequacy of charging infrastructure and concerns about user experiences. The inadequacy of the existing charging infrastructure is among the main problems faced by electric vehicle owners on long-distance and intercity journeys. Long charging times and limited number of charging stations make it difficult to integrate EVs into daily use. This negatively affects the user experience and is an obstacle to the wider adoption of electric vehicles. This study aims to analyze EV owners' experiences with charging infrastructure and the challenges they face, and provide strategic solutions to overcome these barriers. The main objective of the study is to identify the charging habits of electric vehicle owners, their satisfaction levels with charging stations and the challenges they face. In light of the data collected through the survey method, the extent to which the charging infrastructure responds to user needs and the areas where this infrastructure needs to be improved have been identified. In addition, the effects of charging infrastructure on user satisfaction are analyzed and strategic recommendations are presented to improve user experiences. The findings of the study show that EV users are generally satisfied with the existing charging infrastructure, but there is a need for significant improvements in the number and accessibility of charging stations. The length of charging times and the limited availability of charging stations in rural areas are among the main factors that negatively affect the user experience. In addition, charging stations should be located more strategically and widely within the city. Solving these problems will be a critical step towards wider adoption of electric vehicles. Improving the charging infrastructure will both improve the individual user experience and contribute significantly to the widespread adoption of electric vehicles. Infrastructure investments are vital for achieving long-term sustainability goals.