Kadışehri ilçesi makrofungus çeşitliliği
Kadışehri district macrofungus diversity
  1. Tez No: 904173
  2. Yazar: FADİME BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜRKEKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Yozgat iline bağlı Kadışehri ilçesi ve çevre köylerin ormanlık alanları içinde bulunan makrofungus çeşitliliğini belirlemeyi amaçlamaktadır. 2023-2024 yılları arasında ormanlık alanlarda yapılan çalışmalar sonucunda farklı tarihlerde toplanan makrofungus örneklerinin renkli fotoğrafları çekilerek ekolojik ve bazı morfolojik özellikleri not edilmiştir. Örneklerin zarar görmemesi için toplanan mantarlar bulundukları anda kâğıtlara sarılarak bir kutu içerisine konulmuş, laboratuvara getirilmiş, spor izleri alınmış, kurutularak herbaryum numaraları verilerek polietilen poşetleerre konulmuştur. Örneklerin mikroskobik özellikleri kuru numuneler üzerinden ışık mikroskopu ve uygun kimyasallar kullanılarak belirlenmiştir. Laboratuvar çalışmaları sonucunda 2 bölüme, 33 familya ve 51 cins içerisinde dağılım gösteren toplam 78 tür tespit edilmiştir. Araştırma bölgesine yakın alanlarda daha önce yapılan çalışmalarla benzerlik oranları yaklaşık olarak %25 civarındadır. Teşhisi yapılan makromantar türlerinden 1'i (%1,28) Ascomycota, 77'si (%98,72) Basidiomycota bölümlerine aittir. Yenen, yenmeyen ve zehirli özellik gösteren mantarlardan çoğunluğu yenmeyen özellik göstermektedir. Yenebilen mantar sayısı 18, yenmeyen mantar sayısı 42 ve zehirli özellik gösteren mantar sayısı 18 adettir.
Özet (Çeviri)
This study manages to determine the diversity of macrofungi found in the forest areas of Kadışehir district of Yozgat province and surrounding villages. The results of the studies carried out in forest areas between 2023 and 2024 were by taking color photographs of macrofungus samples at different dates and no ecological and some morphological characteristics were found. To prevent damage to the samples, the mushrooms were examined, wrapped in scans and placed in a box, taken to the laboratory, spore examination was performed, dried herbarium numbers were scanned and placed in polyethylene bags. Microscopic properties of the samples are determined using light microscopy and appropriate chemicals on dry samples. As a result of laboratory studies, a total of 78 species distributed in 2 sections, 33 families and 51 genera were identified. The similarity rates with previous studies in areas close to the research areas are approximately 25%. Of the identified macrofungal species, 1 (1.28%) belongs to Ascomycota and 77 (98.72%) belongs to Basidiomycota. Among the edible and inedible mushrooms, most of them are inedible. The number of edible mushrooms is 18, the number of inedible mushrooms is 42, and the number of mushrooms with special features that can be sold is 18.