Ebeveyn kaybı yaşamış ergenler ile tam aileye sahip ergenlerde akran zorbalığı ve duygu düzenleme becerisinin incelenmesi
A study on peer bullying and emotion regulation abilities in adolescents who have and have not experienced parental loss
  1. Tez No: 904175
  2. Yazar: GAMZE ÜNAL ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BÜTÜN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, ebeveyn kaybı yaşamış ergenler ile tam aileye sahip ergenlerde akran zorbalığı ve duygu düzenleme becerisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya; Sinop il merkezi ve ilçelerinde öğrenim görmekte olan ebeveyn kaybı yaşamış ve tam aileye sahip lise öğrencileri dahil edilmiştir. Araştırmada, katılımcalara ait sosyo-demografik bilgilerin edinilmesi için araştırmacı tarafından hazırlanmış olan“Genel Bilgi Formu”, ergenlerin akran zorbalığı uygulama ve akran zorbalığına uğrama düzeylerini ölçmek üzere“Akran Zorbalığı Ölçeği Ergen Formu”ve katılımcıların duygu düzenlemede yaşadıkları güçlükleri ölçmek üzere ise“Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine peer bullying and emotion regulation skills among adolescents who have experienced parental loss compared to those who have a complete family. The study includes high school students who have experienced parental loss and those with intact families, residing in the city center and districts of Sinop. The“General Information Form,”prepared by the researcher, was used to obtain the socio-demographic information of the participants. The“Peer Bullying Scale Adolescent Form”was used to determine the levels of peer bullying perpetration and victimization among adolescents, and the“Difficulties in Emotion Regulation Scale”was used to assess the participants' difficulties in emotion regulation.