Zihinsel engelli bireylerinin yakınlarının oral hijyen ve periodontal bilgi düzeylerinin ve farkındalığının belirlenmesi
Determining the oral hygiene and periodontal knowledge levels and awareness of relatives of individuals with mental disabilities
  1. Tez No: 904189
  2. Yazar: GÜLSEDA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YAPRAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; Kocaeli ilinde eğitim gören ve zihinsel engelli öğrencilerin ailelerinin oral hijyen farkındalığını, Kocaeli ilinde eğitim gören ve zihinsel engeli bulunmayan öğrencilerin ailelerinin oral hijyen farkındalığı ile kıyaslamaktır. Yöntem: Araştırmamızda, Kocaeli ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel eğitim merkezlerinde takibi yapılan zihinsel engelli tanısı konmuş yaşları 6-12 arasında değişen çocukların ebeveynlerinden 201 kişi, Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran yaşları 6-12 arası değişen, zihinsel engeli bulunmayan çocukların ebeveynlerinden 201 kişi dahil edildi. Katılımcıların bilgi ve farkındalığıı belirlemek için 11 adet sosyo-demografik soru, 18 adet periodontal sağlık ve hastalık hakkında bilgi ve tutum sorusu, 10 adet kişisel ağız bakımı ve alışkanlıklarla ilgili soru ve 5 adet engelli bireyin ağız bakımı ve alışkanlığıyla ilgili soru bulunmaktadır. Bulgular: Oral hijyen alışkanlıklarını ve periodontal sağlık algısını değerlendirdiğimiz anket sorularında engelli çocukların ve engelli olmayan çocukların aileleri arasında anlamlı fark görüldü. Sonuç: Engelli çocukların ailelerinin periodontal bilgi düzeylerinin ve farkındalıklarının, oral hijyen alışkanlıklarının engelli olmayan çocukların ailelerine kıyasla daha düşük seviyede olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to compare the oral hygiene awareness of families of students with mental disabilities educated in Kocaeli province with the oral hygiene awareness of families of students without mental disabilities educated in the same province. Method: In our study, 201 parents of children diagnosed with mental disabilities, aged between 6-12, who were followed up at special education centers affiliated with the Ministry of National Education in Kocaeli province, and 201 parents of children without mental disabilities, aged between 6-12, who applied to Kocaeli University Faculty of Dentistry, were included. To determine the participants' knowledge and awareness, there are 11 socio-demographic questions, 18 questions regarding information and attitudes about periodontal health and diseases, 10 questions about personal oral care and habits, and 5 questions concerning the oral care and habits of individuals with disabilities. Findings: A significant difference was observed between the families of children with disabilities and those without disabilities in the survey questions evaluating oral hygiene habits and perceptions of periodontal health. Conclusion: It was determined that the periodontal knowledge levels and awareness of families of children with disabilities are at a lower level in comparison to families of children without disabilities regarding oral hygiene habits.