Acil serviste proksimal femur kırığı tanısı alan geriatrik hastaların klinik özelliklerinin ve mortalite üzerine etkili olan faktörlerin geriye dönük olarak incelenmesi
Retrospective analysis of clinical features and factors affecting mortality in geriatric patients diagnosed with proximal femur fracture in the emergency department
- Tez No: 904217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç; Bu çalışmanın amacı, acil serviste proksimal femur kırığı tanısı alan geriatrik hastaların klinik özelliklerini ve mortalite üzerine etkili olan faktörleri geriye dönük olarak incelemektir. Materyal ve Metot; Çalışmaya Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi 26.02.2024 tarih ve 2024.44.03.08 sayılı etik kurul onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Çalışma retrospektif bir çalışmadır. Bulgular; Çalışmamızda 184 hasta incelenmiş olup, hastaların %61'i kadın, %39'u ise erkekti. Hastaların yaş ortalaması 81,15±7,66 yıl idi. Başvuruların %42,4'ü 2023 yılında, %33,2'si 2022 yılında ve %24,5'i 2021 yılında gerçekleşmiştir. En fazla başvuru Temmuz ve Ağustos aylarında olup, genel olarak yaz mevsiminde daha fazla başvuru yapılmıştır. Kırık tarafı açısından dağılımın neredeyse eşit olduğu (%48,9 sağ, %51,1 sol) saptanmıştır. En sık rastlanan kırık tipi %47,3 ile intertrokanterik kırıklar olup, %44,6 ile femur boyun kırıkları onu takip etmiştir. Subtrokanterik kırıklar %3,8, izole trokanterik kırıklar %3,3 ve femur başı kırıkları %1,1 oranında görülmüştür. Hastaların %80,4'ü 24 saat içinde cerrahi müdahale alırken, %19,6'sı 24 saatten sonra müdahale görmüştür. Acil serviste en sık kullanılan ilaçlar parasetamol, opioidler, DMAH ve NSAİ'lerdir. Hastane içi genel mortalite oranı %8,2, 28 günlük hastane içi mortalite oranı ise %7,1 olarak belirlenmiştir. Charlson Komorbidite İndeksi (CCI) değeri arttıkça mortalite riskinin de arttığı saptanmış ve YBU, inotrop desteği, mekanik ventilasyon ve entübasyon ihtiyacının mortalite üzerinde önemli etkileri olduğu görülmüştür. Sonuçlar; Sonuç olarak, çalışmamızda proksimal femur kırığı olan geriatrik hastalarda mortaliteyi etkileyen başlıca faktörlerin cinsiyet, CCI, komorbidite yükü, yoğun bakım ve inotrop ihtiyacı, mekanik ventilasyon ve entübasyon gereksinimi olduğunu olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler; Acil servis, Proksimal femur kırığı, Geriatrik mortalite
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to retrospectively analyze the clinical features and factors affecting mortality in geriatric patients diagnosed with proximal femur fracture in the emergency department. Materials and Methods: The study was initiated after obtaining approval from the Ethics Committee of Tekirdağ Namık Kemal University Faculty of Medicine (26.02.2024 approval date and 2024.44.03.08 number ). It is a retrospective descriptive study. Results: A total of 184 patients were included in the study, with 61% being female and 39% male. The average age of the patients was 81.15±7.66 years. Of the admissions, 42.4% occurred in 2023, 33.2% in 2022, and 24.5% in 2021. The highest number of admissions occurred in July and August, with the majority being in the summer months. The distribution of fracture sides was nearly equal (48.9% right, 51.1% left). The most common fracture type was intertrochanteric fractures at 47.3%, followed by femoral neck fractures at 44.6%. Subtrochanteric fractures accounted for 3.8%, isolated trochanteric fractures 3.3%, and femoral head fractures 1.1%. While 80.4% of patients received surgical intervention within 24 hours, 19.6% received it after 24 hours. The most commonly used medications in the emergency department were paracetamol, opioids, LMWH, and NSAIDs. The overall in-hospital mortality rate was 8.2%, and the 28-day in-hospital mortality rate was 7.1%. As the Charlson Comorbidity Index (CCI) score increased, so did the mortality risk. It was found that ICU admission, inotropic support, mechanical ventilation, and the need for intubation had significant effects on mortality. Conclusion: In conclusion, the main factors affecting mortality in geriatric patients with proximal femur fractures were determined to be gender, CCI, comorbidity burden, ICU and inotropic requirements, mechanical ventilation, and intubation.