Bor elementinin soyada (Glycıne max L.) sıcaklık stresine karşı etkisinin araştırılması
The research of element boron's the effect of heat stress over soybean (Glycine max L.)
- Tez No: 904216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Deney materyali olarak soya (Glycine max L.) kullanılmıştır. Soya tohumları magentalarda besi ortamında çimlendirilerek daha sonra saksılara perlit ortamına alınmıştır. Saksı ortamına alınan soya fidelerine %25, %50, %75 ve %100 oranında potasyum tetraborat dekahidrat [K2B4O7 4H2O] bor bileşiği, 6 gün ve 25±2, 12 gün ve 30±2 ve 18 gün ve 35±2 ºC de sıcaklık stresi altında ayrı ayrı bitkiler yetiştirilmiştir. 18. günün sonunda bitkiler hasat edilerek klorofil, MDA, prolin ve iyon (Na+, K+ ve Ca++) analizleri yapılmıştır. Soya bitkisinin bor konsantrasyonlarına ve zamana vereceği tepkiler farklı olmakla beraber genel olarak borun yüksek dozlarının daha iyi etki yaptığı düşük dozların ise borun olumlu etkisini azalttığı anlaşılmıştır. Prolin ve bor negatif etkilere karşı koruyucu özellik göstermiştir. Sıcaklığa dayanacak bitki çeşidi ve seçimi, toprak yapısı gibi birçok faktör ile ilgili dikkatli seçimler yapılarak birim alandan, en yüksek bitkisel verim alınacağı sonucuna varılmıştır. Böylece, %0.75 ve %100 mM bor dozunun sıcaklık stresi olan alanlarda tolerans artırıcı etki yaptığı anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: bor, soya, sıcaklık, prolin, iyon
Özet (Çeviri)
Soybean was used as the experimental material. Soybean seeds were germinated in fattening habitat and then they were taken into the pots, to the perlite habitat. The boron compounding were added to (K2B4O7 4H2O) potassium tetraborate decahydrate at % 25, % 50, %75, %100 to the soybean seedlings which have taken into the pot habitat and the plants were grown separately under the heat stress of 6 days and 25+ 2, 12 days and 30+2 and 18 days and 35+ 2 degrees Celcius. The plants were harvested the end of the 18th day and their chlorophyll, MDA, proline and ion (Na+, K+, Ca++) analyzes were made. Although the responses of the soybean plant to boron concentrations and time are different, it has been understood that high doses of boron have made better effect, while low doses have reduced the positive effect of boron. Proline and boron have showed protective properties against negative effects. It has been concluded that the highest plant yield will be obtained from the unit area by making careful choices about many factors such as plant variety to withstand the temperature and soil structure. Thus, it has been understood that % 0.75 and % 100 mm boron doses have a toleranceenhancing effect in areas with heat stress. KEYWORDS: boron, soybean, heat, proline, ion