Yumurtacı Japon bıldırcınları (Coturnix coturnix japonica) karma yemlerine Lavanta (Lavandula angustifolia) ve tarçın (Cinnamomum Zeylanicum L.) tozu ilavesinin performans ve yumurta kalitesi üzerine etkileri
The effects of lavender (Lavandula angustifolia) and cinnamon(Cinnamomum zeylanicum L.) powder supplementation to layingjapanese quail (Coturnix coturnix japonica) diet on performance andegg quality
- Tez No: 904218
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL CANOĞULLARI DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma lavanta ve tarçın tozunun yumurtacı bıldırcın yemlerine ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve yumurta raf ömrü üzerine olan etksini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Sekiz hafta süren deneme süresince gruplarda yem tüketimi, yumurta ağırlığı ve yumurta verimi açısından gruplar arasında farklılıkların olduğu (P0.05) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of lavender and cinnamon powder added to the feed of laying quails on performance, egg quality and egg shelf life.. During the eight-week trial, it was determined that there were differences between the groups in terms of feed consumption, egg weight and egg production (P0.05).