İskenderun ve Mersin körfezinden avlanan kızılgöz sardalyaların (Etrumeus golanii Dibattista, Randall & Bowen, 2012) bazı popülasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some population dynamics parameters of red-eye sardines (Etrumeus golanii Dibattista, Randall & Bowen, 2012) caught from İskenderun and Mersin bays
  1. Tez No: 904284
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN DÖŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER YELDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma İskenderun ve Mersin Körfezlerinden avlanan kızılgöz sardalyaların (Etrumeus golanii DiBattista, Randall & Bowen, 2012) bazı popülasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Eylül 2019-Ağustos 2020 yılları arasında mevsimsel olarak bölgede faaliyet gösteren ticari balıkçıklardan örnekleme yapılmıştır. Toplamda 439 birey incelenmiş olup; bunlardan 155 adedinin erkek, 248 adedinin dişi olduğu belirlenmiş olup 36 adetinde eşey belirlenememiştir. Tüm bireyler için total boy 8,29-22,8 cm arasında değişirken, ortalama boy 14,01±2,93 cm ve total ağırlık ise 7,5-95.29 g arasında değişim göstermiş ve ortalama ağırlık ise 22,47±17,09 g olarak hesaplanmıştır. Erkek, dişi ve bunların toplamı için hesaplanan boy-ağırlık ilişkileri (LWR) sırasıyla W=0,005*L3,133, W=0,003*L3,366 ve W=0,003*L3,282 şeklinde bulunmuştur. Toplam populasyon için L∞=23,00 cm, k=0,36 yıl-1 ve t0=-0.61 yıl şeklinde hesaplanmıştır. Toplam, doğal ve balıkçılık nedeniyle gerçekleşen ölüm oranları sırasıyla Z=0,92 yıl-1, M=0,69 yıl-1 ve F=0,23 yıl-1 olarak belirlenmiştir. Ölüm oranları kullanılarak hesaplanan sömürülme oranı E=0,25 yıl-1 olarak saptanmış olup, bu değer çalışma alanındaki kızılgöz sardalya balık stoku üzerinde yetersiz balıkçılık baskısı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, samples were obtained from Yumurtalık district of Iskenderun Bay and Mersin province in the Eastern Mediterranean to determine some population dynamics parameters of Redeye Sardines (Etrumeus golanii DiBattista, Randall & Bowen, 2012) caught from Iskenderun and Mersin Bays. Commercial fisheries operating in the region were sampled seasonally between September 2019 and August 2020. A total of 440 individuals were examined; 155 of them were male, 248 were female and 36 individuals were unidentified. For all individuals, total length ranged from 8.29 to 22.8 cm and average length was 14.01±2.93 cm; total weight ranged from 7.5 to 95.29 g and average weight was 22.47±17.09 g. The length-weight relationships (LW) calculated for male, female and their sum were W=0.005*L3.133, W=0.003*L3.366 and W=0.003*L3.282, respectively. For the total, L∞=23.00 cm, k=0.36 year-1 and t0=-0.61 years. The mortality rates for total, natural causes and fishing mortality were Z=0.92 year-1, M=0.69 year-1 and F=0.23 year-1, respectively. The exploitation rate was determined as E= 0.25 year-1, which indicates that the Eastern Mediterranean Redeye sardine fish stock is under insufficient fishing pressure.