The EU's climate leadership: The case of Serbia
AB'nin iklim liderliği: Sırbistan örneği
  1. Tez No: 904283
  2. Yazar: ZAID MOHSENI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİCLE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz dünyası, dünya genelinde ortaya çıkan bir zorluk olarak iklim değişikliği ve küresel ısınma ile karşı karşıyadır. İklim değişikliği ve etkileri belirli bir sınıra veya bölgeye sınırlı değildir ve etkileri evrenseldir. Bu gerçeği dikkate alarak, uluslararası toplum, ABD ve AB gibi etkili güçler de dahil olmak üzere, uluslararası bir başa çıkma mekanizması kurmaya çalıştı. İklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası çabalar, 1992'de Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin (UNFCCC) kabul edilmesiyle yeni bir döneme girdi. İklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası rejimin temeli olarak kabul edilen UNFCCC'nin kabulünden bu yana, birçok girişim uluslararası anlaşmaların oluşturulmasıyla gerçekleştirilmiştir. AB ve ABD, iklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası çabaların önemli aktörleridir. AB'nin uluslararası pazarda önemli bir piyasa gücü ve ekonomik etkisi vardır ve ABD, dünya çapında siyasi ve ekonomik yeteneklere sahiptir. ABD,“Kyoto Protokolü”ve“Paris Anlaşması”ndan bir kez çekildiğinden beri, AB'nin son yirmi yılda iklim aktörü olarak rolü daha da ağırlık kazanmış ve bazı noktalarda uluslararası arenada bir iklim lideri olarak tasvir edilmiştir. Bir iklim aktörü, diğerlerini yönlendirmeyi amaçlamadan iklim değişikliği ile başa çıkar, ancak bir lider, diğerlerini etkilemeye ve takipçiler çekmeye çalışır. AB'nin değerlerini genişletme politikasını göz önünde bulundurarak, Batı Balkanlar bölgesindeki en büyük ve en kalabalık ülke olan Sırbistan bir vaka çalışması olarak seçilmiştir. Uluslararası İlişkilerde liderlik kavramını temel alarak, bu tez, AB'nin enerji dönüşümü konusundaki iklim liderliğinin Sırbistan'ın iklim politikalarına nasıl katkıda bulunduğunu belirlemek için uygun bir araştırma yöntemi olarak 'kalitatif içerik analizi' kullanarak nitel bir derinlemesine çalışma yürütüyor. Tez, AB'nin iklim eylemleri aracılığıyla uluslararası liderlik aradığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The contemporary world is facing climate change and global warming as an emerging challenge throughout the globe. The climate change and its impacts are not limited to a specific border or region, and its effects are universal. Considering this fact, as a response, the international community including influential powers like the US and the EU attempted to establish an international coping mechanism. The international efforts against climate change entered a new era with the adoption of United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) in 1992. Since the adoption of UNFCCC which is considered as the foundation of the international regime against climate change, several initiatives have been taken with the formation of international agreements. The EU and the US are both significant actors in international efforts against climate change. EU has considerable market power and economic influence internationally and the US possesses political and economic capabilities around the world. Since the US has already withdrawn from the“Kyoto Protocol”and“Paris Agreement”once, the role of the EU as a climate actor gained more weight in the last two decades and at some point, is portrayed as a climate leader in the international arena. A climate actor tends to cope with climate change as a pioneer without aiming at guiding others, but a leader tends to influence others and attempts to attract followers. Bearing in mind the EU's policy to extend its values, the Republic of Serbia as the largest and most populated country in the Western Balkans region, was chosen as a case study. Building upon the leadership concept in International Relations, this thesis conducts a qualitative in-depth study using 'qualitative content analysis' as a suitable research method to find out how the EU's climate leadership on energy transition contributes to Serbia's climate policies. The thesis argues that the EU seeks international leadership thorough its climate actions.