An ecofeminist approach to deterritorialization in Middle Eastern and Black literature
Ortadoğu ve Afro-Amerikan edebiyatında yersiz yurtsuzlaştırma kavramına ekofeminist bir yaklaşım
- Tez No: 904288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmanın temel amacı Fadia Faqir'in The Cry of the Dove ve Zora Neale Hurston'ın Their Eyes Were Watching God kitaplarındaki ekofeminist bakış açısını incelemek ve Deleuze ve Guattari'nin yersiz yurtsuzlaştırma kavramıyla ekofeminizme yeni bir bakış açısı sunmaktır. Bu çerçevede, kitaplar; karakterler, karakterlerin toplumla olan ilişkisi ve doğanın buradaki rolüne dayanarak analiz edilmiştir. Çalışmada eko feminizm ve yersiz yurtsuzlaştırmanın tanımı ile kitapların ekofeminizm açısından incelenmesi yer almaktadır. İlk olarak, ekofeminizmin tarihsel bağlamı; küreselleşme, kapitalizm, şarkiyatçılık, sömürgecilik ve sömürgecilik sonrasıyla ilişkilendirilerek açıklanmaktadır. Daha sonra, ekofeminizm; yersiz yurtsuzlaştırma, arzu makineleri, organsız beden ve rızam kavramları çevresinde Deleuze ve Guattari'nin felsefesiyle yeniden irdelenmektedir. Son olarak, kitaplar bu çerçevede analiz edilip yersiz yurtsuzlaştırma ile ekofeminizm için yeni bir bakış açısı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine ecofeminist aspect in Fadia Faqir's The Cry of the Dove and Zora Neale Hurston's Their Eyes Were Watching God and to provide a new perspective to ecofeminism through Deleuze and Guattari's concept of deterritorialization. Within this framework, the books are analyzed based on the characters, their relation with the society and the role of nature. The study consists of the definition of ecofeminism and deterritorialization and the analyzing of the books through ecofeminism. First of all, the historical context of ecofeminism is explained in association with globalism, capitalism, orientalism, colonialism and post-colonialism. Then, ecofeminism is reevaluated with Deleuze and Guattari's philosophy evolving around deterritorialization, desiring-machines, body without organs, and rhizome. Lastly, the books are analyzed within this framework and a new lens is provided with deterritorialization for ecofeminism.