An ecofeminist approach to Atwood's Surfacing, Lessing's The Cleft and Winterson's The Stone Gods
Atwood'un Surfacing, Lessing'in The Cleft ve Winterson'un The Stone Gods adlı romanlarına ekofeminist yaklaşım
- Tez No: 228467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARGARET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma kadın-doğa arasındaki benzerliği ve her ikisinin erkek tarafından sömürülmesine dikkat çeken ekofeminist teoriyi incelemektedir. Bu tezde Atwood'un Surfacing, Lessing'in The Cleft ve Jeanette Winterson'in The Stone Gods adlı romanlarının ekofeminist teoriye göre incelenmesi amaçlanmıştır. Öncelikle, ekofeminist teorinin tarihi ve teorinin temel ilkeleri anlatılmaktadır. Farklı kadın yazarlara ait bu romanlarda teorinin temel ilkelerinin varlığı incelenirken, bu romanlarda teorinin benzer ilkeleri bazen farklı şekillerde yorumlanabilmektedir. Bu üç romanın ekofeminist teorinin uygulaması ve/veya teorinin eleştirisi olarak incelenmesinde sosyal ekoloji ve Siborg Teorisi'nin de gerekli olduğu bulunmuştur. Son iki romanla ilgili bölümler ekofeminist teorinin yanısıra bu iki ilgili teoriden de fikirler içermektedir. Böyle bir incelemeyi yapabilmek için, bu çalışmada kadın ve erkeğe verilen belirli sosyal roller ve bu ikilemden kaynaklanan eşitsizlik incelenmektedir. Daha sonra, hem doğanın hem de kadın vücudunun erkek tarafından sömürülmesi ve bunun kadını kendine ve topluma yabancılaştırması ortaya konulmaktadır. Ayrıca, bu çalışma erkek tarafından nesne olarak görülen kadının ve doğanın sömürülmesini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the analogy between woman and nature and ecofeminist theory that emphasizes the parallelism between man's exploitation of woman and nature. It aims to make an ecofeminist analysis of three novels: Surfacing by Margaret Atwood, The Cleft by Doris Lessing and The Stone Gods by Jeanette Winterson. First, this thesis introduces the history and main principles of ecofeminist theory. These novels by different women writers investigate the embodiment of these main principles in three novels despite the fact that the same aspects of the theory can sometimes be interpreted differently in these novels. In analyzing these three novels as applications and/or the criticisms of ecofeminist theory, it was found that two theories, social ecology and Cyborg Theory, are also necessary. The later novels use ideas from these related theories alongside ecofeminist ideas. In order to undertake this analysis in each novel, this thesis also studies the assignment of determined social roles to man and woman and the duality resulting from this inequality. Next, it investigates the colonization of both nature and woman's body by man?s intervention, that leads to the alienation of woman from herself and society. Furthermore, this thesis shows the exploitation process of females and nature by males who consider both as objects.