Active neutrality as a foreign policy: The case of Morocco in Abraham Accords
Dış politika olarak aktif tarafsızlık: İbrahim Anlaşmalarında Fas örneği
- Tez No: 904287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK TOYGAR HALİSTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Aktif tarafsızlık, bir devletin güvenlik çıkarlarının dolaylı olarak etkilendiğini düşündüğü bir çatışmaya yaklaşımında benimsenen, Realist akımdan etkilenmiş bir dış politika şeklidir. Bu tür çatışmalarda, çatışmanın her iki tarafıyla da ilişki kurmak/sürdürmek hayatta kalmanın olmazsa olmazıdır. Uluslararası İlişkiler'in Realist ekolüne göre, göre güvenliği sağlamak, anarşik bir yapıya sahip olan bir uluslararası sistemde hayatta kalmanın ön şartıdır. Devletler bekalarını sağlamak için ne gerekiyorsa yapacaklardır. Bu tez, bu politikanın bir tezahürü olarak Filistin/İsrail çatışması bağlamında Fas dış politikasını örnek olay incelemesi olarak ele almaktadır. Fas dış politikasında, Cezayir ile yaşanan çekişme, Fas'ın kendi güvenlik çıkarlarını tehlikeye atan bir durum olarak öne çıkmaktadır. Bu kapsamda, Fas güvenliğini sağlamak için, cereyan eden İsrail-Filistin çatışmasında tavır almak zorunda kalmış ve tepki olarak aktif tarafsızlığı benimsemiştir. Bu bağlamda bu tez şu araştırma sorusunu incelemektedir: Bir dış politika yönelimi olarak aktif tarafsızlık, Fas'ın 2020 İbrahim Anlaşmaları sırasında aldığı dış politika kararlarını nasıl açıklayabilir? Bununla ilintili olarak; Aktif tarafsızlık Fas dış politikasının evrimini nasıl açıklar? Tezin yöntemi olarak nitel içerik analizi benimsenmiştir. Çalışma, Fas'ın İbrahim Anlaşması'ndan üç yıl önceki ve sonraki çatışmaya ilişkin tutumunu, Cezayir ile Soğuk Savaş bağlamında karşılaştırmaktadır. Tez, İbrahim Anlaşmaları sonrası kodlanan dış politika konuşmalarında özellikle İsrail ile normalleşmeye ilişkin bazı politika değişikliklerinin tespit edildiği sonucuna varmaktadır. Bu değişikliğin özü, dramatik bir politika değişikliğinden ziyade yumuşak bir evrim sürecine işaret etmektedir. Dolayısıyla bu tezde üzerinde durulan her iki dönemde de göstergelerin tespit edilebileceği aktif tarafsızlık politikası yöneliminin süreklilik arz edecek şekilde inşa edildiği önerilmektedir. Bunun dışında, tezde özellikle Filistin'le dayanışma açısından başka bir değişiklik tespit edilememiştir; Fas'ın, çalışmanın odaklandığı süreç boyunca çatışmaya ilişkin tutumuyla tutarlı olduğu görülmektedir. ABD'nin Batı Sahra bölgesi üzerinde Fas egemenliğini tanıması karşılığında Fas'ın İsrail ile normalleşmesi ve ayrıca Fas'ın aktif tarafsızlık yoluyla güvenliğini garantiye alması, Cezayir ile yaşanan Soğuk Savaş da düşünüldüğünde, ılımlı bir politika olarak nitelendirilmekte ve Defansif Realist yaklaşım kapsamında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Active neutrality is one of the realist foreign policies adopted to address a conflict that a state sees its security interests are indirectly affected by. In such conflicts, maintaining/establishing relations with both parties of the conflict is a survival must. According to Realism's IR school of thought, securing security is an act of survival in an international system characterized by anarchy. States will do whatever it takes to ensure their survival. This thesis takes Morocco as case study with regards to its handling of the Palestine/ Israel conflict as a manifestation of this policy. It found itself dealing with a situation that jeopardizes its security interests; a Cold War with Algeria. It adopted active neutrality as a response to the conflict it had to have a stance on to ensure its security. The question therefore is: How can active neutrality as a foreign policy orientation explain Morocco's foreign policy decisions during the Abraham Accords of 2020? As related; in what sense, active neutrality can make sense of evolution of Moroccan foreign policy? A comparative analysis is conducted via the qualitative content analysis method. The study compared Morocco's stance on the conflict three years before and after the Abraham Accords in the context to its Cold War with Algeria. The thesis concludes that some policy changes, especially with regards to normalization with Israel is detected in the post-Abraham Accords in the foreign policy speeches coded. The essence of this change signals more of a smooth transition instead of a dramatic policy change. Therefore, one can suggest that active neutrality policy orientation is built in a continuing manner of which indicators can be detected in both periods focused on in this thesis. Other than that, the thesis could not detect any other changes, particularly with regard to its solidarity with Palestine; it appears that Morocco has been consistent with its stance on the conflict throughout the study's time frame. Morocco's normalization with Israel in exchange for the US' recognition of the Morocaness of the Sahara, is explained by the defensive realist theory as a way for Morocco to maximize its security via active neutrality; a policy that is regarded as moderate in the context of its Cold War with Algeria.