Çanakkale kabotaj hattında sefer yapan feribotların sefer süreleri üzerine bir çalışma
A study on the voyage durations of ferriers operating in the Çanakkale cabotage line
  1. Tez No: 904321
  2. Yazar: HASAN MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ŞANVER ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Çanakkale Boğazı'nda faaliyet gösteren Gestaş Deniz Ulaşım Turizm Ticaret Anonim Şirketi'ne ait feribotların sefer verilerini analiz ederek yakıt tüketiminin en aza indirilmesi ve bu sayede çevresel etkilerin azaltılmasıdır. Özellikle, gemilerin hız ve sefer sürelerinin optimize edilmesi yoluyla hem operasyonel verimliliğin artırılması hem de çevreye salınan zararlı gazların minimize edilmesi hedeflenmektedir. Araştırma kapsamında, Gestaş'a ait feribotların sefer verileri, AIS ve GPS verileri kullanılarak toplanmış, bu veriler çeşitli yazılım teknolojileri ile toplanmış ve gemi operasyonlarının hız, sefer süresi ve yakıt tüketimi gibi parametreleri analiz edilmiştir. Toplanan veriler ışığında, seferlerin verimlilik düzeyleri belirlenmiş ve iyileştirme alanları tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, manuel olarak tutulan gemi sefer kayıtları ile otomatik veriler arasında belirgin uyumsuzluklar olduğunu göstermiştir. Ulaşılan sonuçlar ve göstergeler, manuel sistemlerin dijital sistemlerle entegre edilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, sefer sürelerinin optimize edilmesi sonucunda zararlı gaz emisyonlarında kayda değer bir azalma sağlanabileceği tespit edilmiştir. Çalışmada, Çanakkale Boğazı'ndaki feribot seferlerine ilişkin yerel verilerin analizine odaklanarak, bölgesel deniz taşımacılığında çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak özgün bir yaklaşım sunmakta ve ayrıca denizcilik sektöründe dijitalleşmenin, operasyonel verimliliği artırmada ve çevresel sürdürülebilirlik sağlama noktasında kritik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak araştırma bulguları, sektörde dijitalleşmenin benimsenmesiyle yakıt tüketiminin optimize edilebileceğini ve zararlı gaz emisyonlarının önemli ölçüde azaltılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to analyze the voyage data of ferries operated by Gestaş Deniz Ulaşım Turizm Ticaret Anonim Şirketi in the Dardanelles Strait to minimize fuel consumption and thereby reduce environmental impacts. Specifically, the study seeks to optimize ferry speed and voyage duration, thereby enhancing operational efficiency while minimizing the emission of harmful gases into the environment. Within the scope of the research, voyage data from Gestaş ferries were collected using AIS and GPS data, which were then analyzed through various software technologies to examine parameters such as ferry speed, voyage duration, and fuel consumption. Based on the collected data, the efficiency levels of the voyages were determined, and areas for improvement were identified. The findings revealed significant discrepancies between manually recorded ferry voyage logs and automated data. These results highlight the necessity of integrating manual systems with digital systems. Additionally, it was determined that optimizing voyage durations could lead to a significant reduction in harmful gas emissions. By focusing on the analysis of local data regarding ferry operations in the Dardanelles Strait, this study offers a unique approach to contributing to environmental sustainability in regional maritime transport. It further demonstrates that digitalization in the maritime sector plays a critical role in enhancing operational efficiency and achieving environmental sustainability. In conclusion, the research findings indicate that the adoption of digitalization in the sector can optimize fuel consumption and substantially reduce harmful gas emissions.