İnflamatuvar barsak hastalıklarında serum adenozin deaminaz düzeyininhastalık tanı ve aktivasyonunu değerlendirmedeki yeri
The clinical use of serum adenosine deaminase levels in diagnosis and activityassesment of Inflamatory Bowel Diseases
  1. Tez No: 651811
  2. Yazar: YASEMİN GÖKDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN GÖNEN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CH), inflamatuvar barsak hastalıklarının (İBH) iki temel formu olup, gastrointestinal kanalın tekrarlayan immun aktivasyonu sonucu gelişen, remisyon ve alevlenme periyodları ile seyreden, kronik inflamatuvar patolojileridir. Adenosine deaminaz (ADA), T lenfosit aktivasyonunun önemli bir belirtecidir. Serum ADA seviyesinin inflamatuvar hastalıklarda arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, serum ADA düzeyinin İBH tipi ve hastalık aktivitesiyle ilişkisi araştırılmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya, toplam 92 hasta [(Crohn Hastalığı (CH) 43, Ülseratif kolit (ÜK) 49)] ile bu hastalarla yaş ve cins açısından eşleştirilmiş 31 sağlıklı kontrol alınmıştır. Serum ADA düzeyi enzimatik analiz metodu kullanılarak spektrofotometrik yöntemle çalışılmış ve sonuçlar hastalık aktivite indeksleri ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Serum ADA seviyelerinin İBH hastalarında, [median 24,77 U/L (9,6- 74,9 U/L)], kontrol grubuna göre [20,8U/L (13,8-38,9) U/L] anlamlı olarak yüksek olduğu saptanmıştır (p:0,0013). ÜK ile CH grubu serum ADA düzeyi bakımından karşılaştırıldığında gruplar arası fark izlenmezken, kontrol grubu ile karşılaştırılığında her iki hastalık tipinde daha yüksek bulunmuştur (sırasıyla p:0,027 ve p:0,028).
Özet (Çeviri)
Objective: Ulcerative Colitis (UC) and Crohn's Disease (CD) are two major forms of inflamatory bowel diseases (IBD) which are charactarized by inflamation of the gastrointestinal tract as a result of recurrent immune activation, and presented as clinically evident attacks. Adenosine deaminase (ADA) is an important marker of T lymphocyte activation. Serum ADA levels increase in many inflammatory states. The aim of this study was to investigate the relationship between serum ADA levels with type and activity of IBD. Materials and Methods: A total of 92 patients [43 with CD and 49 with UC], and 31 age- and sex-matched healthy controls (HC) were included in this study. Serum ADA levels were studied by spectophotometry analysis and compared with disease activity indices. Results: Serum ADA levels were elevated in IBD patients [median 24.77 U/L ( 9.6 -74.9 U/L)] compared to HC group [20.8 U/L (13.8-38.9 U/L)] (p:0.0013). Serum ADA levels between UC and CD groups showed no statistically significant difference (p:0.776), while both conditions compared to the control group showed a higher serum ADA level ( p: 0.027 for UC vs control group, p:0.028 for CD vs control group). There was no differrence in serum ADA levels between active and inactive CD patients, while in active UC patient group serum ADA levels were statistically increased compared to inactive UC patients and controls. When a cut off level of 21.64 U/L was used with a confidence interval of %76.8, to distinguish active UC from inactive patients, a sensitivity of %89 and a specifity of %60 have been reached. Plasma ADA levels, localization wise showed no difference in UC and CD group. Conclussion: Supporting the immune pathogenesis of the IBD, serum ADA level in the IBD patient group was significantly higher than the HC group. The test was useful for discrimination of active and inactive UC patients. However, serum ADA activity measurement was not superior to CRP, which is cheap, widely, available and reproducible. Serum ADA level measurement can be useful for selected patients for diagnosis and activity assesment.