Bilinen kronik hastalığı olmayan kişilerde yaşa göre LDL yükünün sistemik immün inflamatuar indeks (SII) ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of lipid load by age in relation to systemic immune inflammatory index in people without known chronic diseases
  1. Tez No: 904357
  2. Yazar: CEMRE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: UZMAN SELMA KARAAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Hiperlipidemi, kolesterol ve trigliseritler de dahil olmak üzere kanda yüksek miktarda lipit bulunmasıyla tanımlanan sistemik, metabolik bir hastalıktır ve ateroskleroz riskini arttırmaktadır. LDL-C düzeyinin ateroskleroz riskindeki rolünden hem mevcut düzeyi hem de uzun vadeli kümülatif yükü ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Ateroskleroz ve KAH' nin gelişiminde inflamasyonun da rolü önemlidir. İnflamasyon markerları kullanılarak farklı çalışmalarda bu etiyolojik ilişki gösterilmeye çalışılmış olup son zamanlarda daha sensitif ve spesifik bir inflamatuar belirteç olan sistemik immün-inflamasyon indeks (SII) in kullanılabilirliği araştırılmaktadır. SII, trombosit sayısı x nötrofil sayısı/lenfosit sayısından hesaplanmakta olup sistemik inflamasyonu ve vücuttaki immünolojik yanıtı değerlendirmektedir.Yapılan son çalışmalarda daha yüksek SII'nin daha yüksek hiperlipidemi riski ile ilişkili olduğu bulunmuş. Bizde çalışmamızda, bilinen kronik hastalığı olmayan 20-30 yaş ve 50 -60 yaş arasındaki hastaların, kümülatif lipid yükünün(yaş.ldl) sistemik immun-inflamatuar indeks (SII) e etkisi ve birbirleri ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesine 01/11/2023- 01/06/2024 tarihleri arasında İç Hastalıkları polikliniğine herhangi bir nedenle ayaktan başvuran, bilinen ek hastalığı olmayan,20-30 ve 50-60 yaş arasında toplam 753 hasta dahil edilmiş olup bu hastaların 434 ü 20-30 yaş, 319'u 50-60 yaş grubu hastalar oluşturmaktadır. Hasta bilgileri hastanemiz bilgi yönetim sistemi kullanılarak prospektif ve retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların cinsiyeti, yaşı, hemogram parametreleri, lipid profilleri, sigara -alkol kullanım öyküleri, vücut kitle indeksleri ve bel kalça oranları not edilmiştir. Hastalar yaş ve lipid yüklerine göre gruplara ayrıldı, sistemik immün inflamatuar indeksleri hesaplanılarak lipid profilleri ve diğer laboratuvar parametreleri arasındaki ilişkileri incelendi. İstatiksel analiz için SPSS 24.0 kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 753 hastanın ortalama yaşı 29 iken ,hastaların %57,6 sı 20-30 yaş grubu aralığındadır.Hastaların 479 u (%63,6) sı kadın hasta 274 (%36,4) ü erkek hastalardan oluşmaktadır.Katılımcıların ortalama ldl-c düzeyi 109 mg/dl ,ortalama total kolesterol düzeyi 184 mg/dl,ortalama tg düzeyi ise 97 mg/dl dir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hyperlipidemia is a systemic, metabolic disorder characterized by high levels of lipids in the blood, including cholesterol and triglycerides, and increases the risk of atherosclerosis. The role of LDL-C level in atherosclerosis risk is thought to be related to both its current level and its long-term cumulative burden. Inflammation also plays an important role in the development of atherosclerosis and CAD.Different studies have attempted to demonstrate this etiologic relationship using inflammatory markers, and recently the usefulness of the systemic immune-inflammation index (SII), a more sensitive and specific inflammatory marker, has been investigated. SII is calculated from platelet count x neutrophil count/lymphocyte count and assesses systemic inflammation and immunologic response in the body. Recent studies have found that higher SII is associated with a higher risk of hyperlipidemia. In our study, we aim to evaluate the effect of cumulative lipid load (age.ldl) on systemic immune-inflammatory index (SII) and its relationship with each other in patients aged 20-30 years and 50-60 years without known chronic disease. Materials and Methods: In our study, a total of 753 patients between the ages of 20-30 and 50-60 years, who applied to the Internal Medicine outpatient clinic for any reason between 01/11/2023 and 01/06/2024 in Ankara Bilkent City Hospital between 01/11/2023 and 01/06/2024, and 434 of these patients were 20-30 years old and 319 were 50-60 years old. Patient information was analyzed prospectively and retrospectively using our hospital's information management system. Gender, age, hemogram parameters, lipid profiles, smoking and alcohol use history, body mass index and waist hip ratios were noted.Patients were divided into groups according to age and lipid load, systemic immune inflammatory indices were calculated and the relationships between lipid profiles and other laboratory parameters were examined.SPSS 24.0 was used for statistical analysis.