Açık kalp ameliyatı planlanan hastalarda sanal gerçeklik gözlüğü ile doğa temelli video izletmenin cerrahi korku ve anksiyeteye etkisi
The effect of watching nature-based videos via virtual reality glasses on surgical fear and anxiety in patients planned for open heart surgery
- Tez No: 904358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN AKKURT YALÇINTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma açık kalp ameliyatı planlanan hastalarda sanal gerçeklik gözlüğü ile doğa temelli video izletmenin cerrahi korku ve anksiyeteye etkisini incelemek amacıyla yapılan randomize kontrollü deneysel nitelikte bir araştırmadır. Araştırma İstanbul'da bir kalp damar cerrahisi eğitim ve araştırma hastanesinde açık kalp ameliyatı planlanan 60 hasta ile Aralık2023-Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi.Hastalar randomizasyon ile girişim (n=30) ve kontrol (n=30) grupları olarak iki gruba ayrıldı. Girişim grubuna ameliyata hazırlık hakkında bilgi verildikten sonra sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak video izletildi. Kontrol grubuna ise ameliyata hazırlık hakkında bilgi verildi. Veriler ''Kişisel Bilgi Formu“, ”Cerrahi Korku Ölçeği (CKÖ)“ ve ”DurumlukKaygıÖlçeği (STAI-I)'' ile toplandı. Çalışmada cerrahi korku ölçeği toplam ön test puan ortalamaları incelendiğinde girişim grubunda 49,87±11,60; kontrol grubunda ise 42,57±15,31 olduğu belirlendi. Hastaların cerrahi korku ölçeği toplam son test puan ortalamaları incelendiğinde; girişim gurbunda 35,80±12,26; kontrol grubunda ise 55,60±10,91 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled experimental study conducted to examine the effect of watching nature-based videos through virtual reality glasses on surgical fear and anxiety in patients scheduled for open heart surgery. The research was conducted between December 2023 and February 2024 with 60 patients scheduled for open heart surgery at a cardiovascular surgery training and research hospital in Istanbul. The patients were divided into two groups by randomization: intervention (n=30) and control (n=30) groups. After the intervention group was informed about the preparation for the surgery, they watched a video using virtual reality technology. The control group was given information about preparation for surgery. Data were collected with the“Personal Information Form”,“Surgical Fear Scale (SQS)”and“State Anxiety Inventory (STAI-I)”. When the surgical fear scale total pretest score averages were examined in the study, it was 49.87±11.60 in the intervention group; In the control group, it was determined to be 42.57±15.31. When the patients' surgical fear scale total posttest mean scores were examined; 35.80±12.26 in the intervention group; In the control group, it was determined to be 55.60±10.91.