Acil serviste çalışan doktor ve hemşirelerin afetlere karşı bilgi ve beceri düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and skill levels of doctors and nurses working in the emergency department against disasters
- Tez No: 904364
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Emergency Medicine, Health Education, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afetlerde Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afetlerde Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Şahin, Ş. (2024). Acil Serviste Çalışan Doktor ve Hemşirelerin Afetlere Karşı Bilgi ve Beceri Düzeylerinin Değerlendirilmesi. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Acil Durum ve Afetlerde Sağlık Yönetimi Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi. İstanbul YÖNTEM: Bu nicel araştırma 46 hemşire, 33 acil tıp asistanı doktor, 9 acil tıp uzmanı, toplam 88 sağlık görevlisi ile yapılmıştır. Uygulanan demografik formda; yaş, cinsiyet, meslek, meslekte kaçıncı yılda olduğu, eğitim düzeyi, afetlerle ilgili eğitim alınıp-alınmadığı, afet müdahale ekibine dahil olup- olmadığı sorgulandı. Gözetmen eşliğinde ön test ve son test uygulanmıştır. Ön test sonrası deney grubu sunum eşliğinde 60 dakikalık afet eğitim alırken, kontrol grubu eğitime dahil edilmemiştir. Afet Triyajı, Genel Afet Yaklaşımı, Hastane Afet Planı ve Olay Komite Sistemi, Bombalama, Patlama, Yaralanma ve Ezilme konuları, bir eğitmen tarafından katılımcılara verilmiştir. Tüm katılımcılara; stadyumda maç çıkışı dağılan kalabalığa bombalı saldırı senaryosu ile ilgili bir çalışma yapılmıştır. Masa başı uygulanan senaryo sonrası katılımcılar kontrol listeleriyle değerlendirilmiştir. Veriler, IBM SPSS Statistics 27 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Şahin, Ş. (2024). Evaluation of the Knowledge and Skill Levels of Doctors and Nurses Working in the Emergency Department against Disasters. Yeditepe University, Institute of Health Sciences, Department of Health Management in Emergency and Disasters, Master's Thesis. Istanbul METHOD: This quantitative research was conducted with 46 nurses, 33 emergency residents, 9 emergency physicians, and a total of 88 healthcare workers. The demographic form applied included questions about age, gender, profession, year in the profession, level of education, whether or not they received training on disasters, and whether or not they were included in the disaster response team. A pre-test and post-test were administered with the supervision of a supervisor. After the pre-test, the experimental group received a 60-minute disaster training with a presentation, while the control group was not included in the training. Disaster Triage, General Disaster Approach, Hospital Disaster Plan and Incident Committee System, Bombing, Explosion, Injury and Crushing topics were given to the participants by an instructor. All participants were subjected to a study on a bomb attack scenario on the crowd dispersing after the match in the stadium. After the scenario applied on the desk, the participants were evaluated with checklists. The data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 27 statistical program.