İlk Tunç Çağından Orta Tunç Çağına geçişte Orta Anadolu'nun komşu bölgelerle ilişkileri
Relations of central Anatolia with neighboring regions in the transition from the Early Bronze Age to the Middle Bronze Age
  1. Tez No: 904363
  2. Yazar: MEHMET CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Orta Anadolu Bölgesi, Anadolu'nun en erken dönemlerinden itibaren Doğu -Batı kültürleri arasında köprü görevi gören ve jeopolitik öneme sahip bir bölgedir. İlk Tunç Çağı, toplumların daha iyi örgütlendiği, önceki tarihi dönemlerin buluşlarının geliştirildiği, daha güçlü silahların ve ince işçilikli süs eşyalarının yapıldığı bir dönemdir. Anadolu'da yazının bulunmadığı bu dönemde Orta Anadolu'nun ve Konya Bölgesinin önemli yerleşimlerinde yapılan arkeolojik kazılar ve yüzey araştırmaları hakkında bilgiler verilmiştir. Dönemin mimarisi, mezarlık ve ölü gömme gelenekleri, önemli ticaret yolları ve ticari faaliyetleri, madenciliği incelenmiştir. Depas, tankard, Suriye tipi şişeler, tepsiler, maşrapalar, çark yapımı tabaklar, kırmızı haç motifli çanaklar, idoller, silah ve aletler gibi önemli buluntular ele alınmıştır. Bu buluntular ışığında Erken Tunç Dönemi'nden Orta Tunç Çağı'na geçiş döneminde Orta Anadolu'nun diğer bölgelerle olan ticari, dini, kültürel, sosyal ilişkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın en önemli amaçlarından birisi, Orta Anadolu ve Konya Bölgesinde yapılacak olan araştırmalara katkı sağlayabilmektir.
Özet (Çeviri)
The Central Anatolia Region is a region owned by a geopolitical person who served as a personal between East and West from the earliest culture of Anatolia. The Early Bronze Age is a period in which societies were better organized, the integration of previous periods of history was developed, and more powerful weapons and finely crafted ornaments were available. Information is given about the archaeological excavations and surface surveys carried out in the important settlements of Central Anatolia and the Konya Region during this period when writing existed in Anatolia. Architecture of the period, cemetery and burial styles, important trade routes and commercial activities, mining. Important finds such as depas, tankards, Syrian type bottles, trays, mugs, wheel-made plates, bowls with red cross motifs, idols, weapons and tools were discussed. These fluctuations in findings cause the commercial, religious, cultural and social relations of Central Anatolia with other regions to begin to emerge during the transition period from the Early Bronze Age to the Middle Bronze Age. One of the most important aims of our study is to contribute to research conducted in Central Anatolia and Konya Region.