Barak ağzı uzun havaların karakteristik yapısını oluşturan folklorik ve müzikal unsurların incelenmesi
An examination of the folkloric and musical elements that create the characteristic structure of barak style uzun havas
- Tez No: 904366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ŞAHİN BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, barak ağzı uzun havaların müzikal yapısının, yaşanmış hikayelerden ve yörenin aşiret kültürünün sonucu olarak ortaya çıkan örf, adet, gelenek ve göreneklerden etkilenip etkilenmediği sorusuna cevap aranmıştır. Barak ağzı uzun havaların gelenek içerisinde öne çıkmış tavırsal özelliklerine doğrudan ya da dolaylı olarak etki etmiş olan unsurların, müzikal özellikler bakımından ve etki eden yerel özellikler bakımından olmak üzere iki ana başlık altında ele alınıp incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada yerel unsurlar terimi ile folklorik unsurlar terimi eş anlamlı olarak kullanılmıştır. Yerel unsurlar kapsamına; aşiretler, bölgenin gelenek, görenek örf ve adetleri, bölgenin müziğini etkilemiş olan ve dilden dile aktarıla gelmiş hikayeler, tarihsel süreç içerisinde bölgenin müziğini doğrudan etkilemiş ve şekillendirmiş olan Abdallar ve yine bölgenin müziğinin günümüze kadar aktarılmasında önemli rol oynamış unsurlardan biri olan barak odaları dahil edilmiş olup,“yerel (folklorik) unsurlar”terimi ile bunlar kastedilmiştir. Bu unsurlar çalışma içerisinde detaylı bir şekilde incelenmiştir. Müzikal unsurlar kapsamına ise; bölgede kullanılan makamlar, diziler, kullanılan enstrümanlar ve yörede farklı müzikal yapılar olarak karşımıza çıkan“iskân havası, barak dertlisi, isebalı-beymayıl-ceren, düden ağzı ve döşeme”dâhil edilip incelenmiştir. Çalışmada son olarak bölgenin müzikal karakterini yansıttığı düşünülen beş eser seçilerek, belirlenen müzikal parametrelere göre analizleri yapılmıştır. Sözel içeriğin, barak havalarının müzikal yapısının belirlenmesinde en önemli unsur olduğu tespit edilmiştir. Bu sözel içeriği oluşturan yaşanmış hikayelerin, göçlerin, bölgenin aşiret kültürünün, örf, adet, gelenek ve göreneklerin, Abdal geleneğinin ve barak odalarının ise bölgenin müziğine doğrudan etki ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an answer was sought to the question of whether the musical structure of barak style uzun havas was affected by the stories that happened and the customs, traditions and customs that emerged as a result of the tribal culture of the region. It is aimed to examine and examine the elements that have directly or indirectly affected the attitudinal characteristics of barak style uzun havas, which have become prominent in the tradition, under two main headings: in terms of musical characteristics and in terms of local characteristics that affect them. In this study, the terms local elements and folkloric elements are used synonymously. Within the scope of musical elements, the maqams used in the region, the instruments used, and the Iskan Havasi, Barak Dertlisi,“İsebalı-Beymayıl-Ceren and Düden dialect and Döşeme”, which we encounter as different musical structures in the region, were included and examined. Finally, in the study, five works that were thought to reflect the musical character of the region were selected and analyzed according to the determined musical parameters. It has been determined that verbal content is the most important element in determining the musical structure of barak tunes. It has been concluded that the true stories, migrations, tribal culture of the region, customs, traditions and customs, Abdal tradition and barrack rooms that constitute this verbal content have a direct impact on the music of the region