11-14 yaş çocuklarda life kinetik ve retro hareket egzersizlerinin belirlenen fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkisi
The effect of life kinetics and retro movement exercises on determined physical fitness parameters in 11-14 years old children
- Tez No: 904375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı 8 hafta boyunca farklı gruplara uygulanan Life Kinetik ve Retro Hareket egzersiz programlarının 11-14 yaş arası çocuklarda belirlenen fiziksel uygunluk parametreleri (kuvvet, sürat, esneklik, koordinasyon) üzerine etkilerini incelemektir. Çalışma Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesine bağlı ortaokul öğrencilerinden oluşan, 68 kız 91 erkek olmak üzere toplam 159 gönüllü öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler random yöntem ile Deney1 Life Kinetik egzersiz grubu n(53), Deney2 Retro Hareket egzersiz grubu n(53) ve Gözlem Grubu n(53) oluşturulmuştur. Deney1 grubu 8 hafta boyunca futbol antrenman programıyla birlikte Life Kinetik antrenman programı uygulanmıştır. Deney2 grubuna 8 hafta boyunca futbol antrenman programıyla birlikte Retro Hareket programı uygulanmıştır. Gözlem grubuna ise 8 hafta boyunca sadece futbol antrenman programı uygulanmıştır. 8 haftalık sürecin öncesinde ve sonrasında deney ve gözlem gruplarına otur eriş testi, izometrik sırt ve bacak kuvvet testi, dikey sıçrama testi, disklere dokunuş testi, hexagon testi, 30 metre sürat testi ve antropometrik ölçümler (boy, kilo) uygulanmış olup bunlara ek, içerisinde hedeflere dominant ve nondominant atışlar içeren koordinasyon parkuru uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the Life Kinetic and Retro Movement exercise programs that are applied to different groups during 8 weeks, on the physical fitness parameters (strength, speed, flexibility, coordination) in children ages 11 to 14. The study was conducted with the participation of a total of 159 volunteer students, 68 female and 91 male, who were middle school students in Viranşehir district of Şanlıurfa province. The students were randomly assigned to Experiment 1 Life Kinetic exercise group n(53), Experiment 2 Retro Movement exercise group n(53) and Observation Group n(53). Life Kinetic training program was applied to the Experiment1 group together with the football training program for 8 weeks. The Retro Movement program was applied to the Experiment2 group together with the football training program for 8 weeks. For the observation group, only football training program was applied for 8 weeks. Before and after the 8-week period, sit reach test, isometric back and leg strength test, vertical jump test, disc touch test, hexagon test, 30-meter sprint test and anthropometric measurements (height, weight) were applied to the experimental and observation groups. In addition to these, a coordination track including dominant and nondominant throws to targets was applied.