Gündüz ve gece şiftinde alınan apendektomi ve sezaryen operasyonu geçiren erişkin hastalarda anestezi yönetiminin karşılaştırılması
Comparison of anesthesia management in adult patients undergoing appendectomy and caesarean section during the day and night shift
- Tez No: 904391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT İZGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
. Sezaryen doğum ve apendektomi, merkezimizde hem gündüz hem de gece şiftinde uygulanan en sık iki ameliyat türüdür. Gündüz ve gece şiftinde yapılan ameliyatlarda anestezi uygulamaları arasındaki farklılıklar intraoperatif ve postoperatif komplikasyon üzerinde etkili olabilir. Çalışmamızın amacı, mesai içinde ve nöbet saatlerinde gerçekleştirilen sezaryen doğum ve apendektomi vakalarının özelliklerini karşılaştırmak, yanı sıra perioperatif komplikasyonlarla ilişkili olası faktörleri ortaya koymaktır. Çalışmaya, 01.07.2023- 01.01.2024 tarihleri arasında merkezimizde gündüz şifti (08:00-17:00) veya gece şiftinde (17:00-08:00) sezaryen doğum (n=132) veya apendektomi (n=20) uygulanan erişkin hastalar dahil edildi. Hastalara ait temel demografik ve klinik özellikler, anestezi şekli, intraoperatif anestezi uygulamaları ve perioperatif komplikasyon verileri prospektif olarak toplandı. Mesai saatlerinde yapılan ameliyatların %94,2'si, nöbet saatlerinde yapılan ameliyatların %71,4`ü sezaryen doğum idi (p1000 mL sıvı verilme sıklığı (p=0,01) nöbette yapılan ameliyatlara göre yüksek saptandı. Mesai saatlerinde intraoperatif vazopressör gereksinimi daha yaygın iken (p=0,001), nöbette yapılan operasyonlar sonrası bulantı veya kusma oranı daha yüksek bulundu (p=0,013). İntraoperatif vazopressör ihtiyacı ile ameliyatta ısıtıcı kullanılmaması; intraoperatif baş ağrısı ile ortalama boyun kısa olması; postoperatif bel ağrısı ile artmış ortanca lomber ponksiyon deneme sayısı; postoperatif idrar retansiyonu ile endokrinolojik hastalık varlığı ilişkili bulundu. Tek değişkenli analizlerde erkek cinsiyet, apendektomi ameliyatı, antiemetik ilaç kullanılmaması, genel anestezi uygulanması ve intraoperatif verilen toplam sıvı miktarının 1000 mL altında olmasının postoperatif bulantı veya kusma gelişim riskini artırdığı görülse de çok değişkenli analizde postoperatif bulantı veya kusma gelişimini öngördürücü bağımsız risk faktörü gösterilmedi.
Özet (Çeviri)
Caesarean sections and appendectomies are the two most frequently performed surgeries at our center, both during regular hours and night shifts. Variations in anesthesia practices between daytime and nighttime surgeries may influence intraoperative and postoperative complications. This study aims to compare the characteristics of caesarean section and appendectomy cases performed during regular working hours and on-call hours, and to identify potential factors associated with perioperative complications. Adult patients who underwent caesarean section (n=132) or appendectomy (n=20) during the day shift (08:00-17:00) or night shift (17:00-08:00) at our center between 01.07.2023 and 01.01.2024 were included in the study. Basic demographic and clinical characteristics of the patients, anesthesia types, intraoperative anesthesia practices, and perioperative complication data were collected prospectively.