Milli eğitim bakanlığı tarafından sosyal bilgiler dersi için hazırlanan beceri temelli soruların yenilenmiş bloom taksonomisine göre incelenmesi
Examination of skill-based questions according to the revised bloom taxonomy prepared for the Social studies course by the ministry of national education
  1. Tez No: 904416
  2. Yazar: AHMET EMRAH ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL BEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giresun Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkçe ve Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı yüksek lisans tez çalışması olarak hazırlanan bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığının Sosyal bilgiler dersine yönelik hazırladığı beceri temelli soruların Yenilenmiş Bloom taksonomisinin bilişsel süreçlerine göre dağılımını tespit etmeye yöneliktir. Araştırmada nitel araştırma modellerinden biri olan doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağı, ,Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün web sayfasında bulunan 5., 6. ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler beceri temelli sorularıdır.Tüm üniteleri kapsayan 430 sorunun tamamı incelenmiş ve örneklem alma yoluna gidilmemiştir. Bu soruların Bloom Taksonomisinin bilişsel süreçlerine göre dağılımı uzman ve soru yazarı öğretmenlerin görüşleri alınarak belirlenmiştir. Bu dağılım sayısallaştırılarak tablolar haline getirilmiştir. Çalışma sonucunda beceri temelli 430 sorunun 354'ünün anlama basamağı,74'ünün çözümleme basamağı ve 1 sorunun hatırlama basamağında bulunduğu tespit edilmiş, soruların tüm sınıf seviyelerinde alt düzey düşünme becerilerini ölçmeye yönelik soruların fazla olduğu görülmüştür. Buna göre sosyal bilgiler beceri temelli soruların üst düzey düşünme becerilerini ölçmek için yeterli seviyede olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research, prepared as a master's thesis study of Giresun University Social Sciences Institute Turkish and Social Studies Education Department, aims to determine the distribution of skill-based questions prepared by the Ministry of National Education for the Social Studies course according to the cognitive processes of the Revised Bloom taxonomy. The document analysis method, one of the qualitative research models, was used in the research. The data source of the research is the 5th, 6th and 7th grade Social Studies skill-based questions on the website of the General Directorate of Assessment, Evaluation and Examination Services. All 430 questions covering all units were examined and no sampling was used. The distribution of these questions according to the cognitive processes of Bloom's taxonomy was determined by taking the opinions of experts and question writer teachers. This distribution has been digitized and turned into tables. As a result of the study, it was determined that 354 of the 430 skill-based questions were at the comprehension level, 74 of them were at the analysis level and 1 question was at the remembering level, and it was seen that there were more questions aimed at measuring lower-level thinking skills at all grade levels. Accordingly, it has been revealed that social studies skill-based questions are not at a sufficient level to measure higher-level thinking skills.