Sanat sosyolojisi açısından tiyatroda sosyal inşâ: Oyuncu-seyirci etkileşimi
Social construction in theater in terms of sociology of art: Actor-audience interaction
- Tez No: 904434
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNCEL ÖNKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez çalışması Heinich'in sanat sosyolojisi metodolojisine önerdiği“açıklamayı elden çıkarmadan sanatı içten kavramaya yönelmemiz gerektiği”ana belirlemesinden hareketle, sanat sosyolojisinin yeni kuşak çalışmalarına katkı vermek düşüncesiyle gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda Zolberg'in sanat sosyolojisini oluşturma çabasındaki eleştirisini de dikkate alan tez çalışmasında, Brecht'in tiyatro anlayışındaki“gestus”ve“yabancılaştırma”kavramları toplumsallık bağlamında sosyolojik olarak yeniden ele alınmış ve Pierre Bourdieu'nün düşünümsel ve ilişkisel sosyoloji perspektifinde, günümüz kültürel üretim alanında eserin maddi üretimi kadar anlamının üretimi birey, toplum, sanat, sanatçı, izlerkitle ve tahakküm ilişkileri ekseninde değerlendirilmiştir. Bu tezin Brechtyen tiyatrodaki“gestus”ve“yabancılaştırma”kavramlarına yönelmesi ve çağdaş sosyoloji kuramlarıyla bu kavramların yeni karşılıklarını araması, toplumsal olanın sahnede bedenselleşmesi anlamında sanatı içten kavramaya yönelik bir adımken, oyuncular ve seyirciler için bedenin ve zihnin toplumsal inşasının süreçlerine değinmesi de, sosyolojinin açıklamacı anlayışını koruması anlamına gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out with the idea of contributing to the new generation studies of the sociology of art, based on the main determination that Heinich had proposed to the methodology of art sociology:“We should focus on understanding art staying inside without giving up the explanation”. In this context, in this thesis, taking Zolberg's critique of the emergence of sociology of art the study into consideration, the concepts of“gestus”and“alienation”in Brecht's understanding of theater were re-examined in the context of sociality, and they were also re-evaluated in terms of Pierre Bourdieu's reflexive and relational sociological perspectives, as today's cultural production field, with the approaches and concepts of the production of the meaning of the work which are as important as the material production of the work. They have all been evaluated on the axis of individual, society, art, artist, audience and domination relations. While this thesis' focus on the concepts of“gestus”and“alienation-effect”in Brechtian theater and its search for new equivalents of these concepts with contemporary sociological theories is a step towards understanding art internally in the sense of the embodiment of the social on the stage, its touching on the processes of social construction of the body and mind for the actors and the audience means that sociology preserves its explanatory understanding.