William Blake örneği üzerinden yaratıcılık olgusunun incelenmesi
Analyzing the phenomenon of creativity through the example of William Blake
  1. Tez No: 904515
  2. Yazar: JİYAN TÜRKASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEREN BULUT YUMRUKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu projede, William Blake'in yaratıcılık kavramını ve bu kavramın eserlerine nasıl yansıdığını incelemektedir. Blake, İngiliz edebiyatı ve sanatında kendine özgü bir yere sahip olup, eserlerinde yaratıcı süreçleri ele almıştır. Birinci bölümde, yaratıcılık ve sanatın teorik temelleri ele alınarak, romantizm akımının sanata ve yaratıcılığa etkileri üzerinde durulmaktadır. Bu bölümde, Blake'in yaratıcı sürecinin dini, felsefi ve mitolojik kökenleri incelenmektedir. Blake'in yaratıcılığı, geleneksel kalıpları aşarak, kendi özgün mitolojisini ve felsefesini oluşturduğu bir süreç olarak analiz edilmektedir. İkinci bölümde ise Blake'in başlıca eserleri olan“Cennet ve Cehennem Evliliği”,“Masumiyet ve Tecrübe Şarkıları”,“Amerika Bir Kehanet”ve“Avrupa Bir Kehanet”incelenmektedir. Bu eserler üzerinden, Blake'in sanatsal ve edebi yaratıcılığına dair derinlemesine bir analiz sunulmaktadır. Blake'in eserleri, bireysel yaratıcılığının yanı sıra, toplumsal ve tarihsel bağlamdaki yaratıcı perspektifini de ortaya koymaktadır. Tezin uygulama bölümünde, William Blake'in eserlerinde sıkça işlediği“zıtlık”teması işlenmiştir. Blake, eserlerinde sıklıkla zıtlıkları ve karşıtlıkları kullanarak, okuyucuya derin felsefi ve metafiziksel sorular yöneltmiştir. Yapılan baskı tekniği ile eserlerin derinliği pekiştirilmiştir. Sonuç olarak, bu tez William Blake'in yaratıcı süreçlerini ve eserlerindeki zıtlık temalarını kapsamlı bir şekilde ele alarak, onun sanatsal ve edebi mirasını daha iyi anlamayı hedeflemiştir. Blake'in eserlerindeki zıtlıklar, sadece estetik bir tercih olmanın ötesinde, onun dünya görüşünü ve felsefesini derinlemesine anlamamıza olanak tanımaktadır. Bu bağlamda, Blake'in yaratıcı dehasının ve vizyonunun benzersizliği bir kez daha vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This project examines the concept of creativity in William Blake's work and how this concept is reflected in his creations. Blake holds a unique place in English literature and art, and he addresses creative processes in his works. The first chapter focuses on the theoretical foundations of creativity and art, emphasizing the impact of the Romantic movement on art and creativity. In this section, the religious, philosophical, and mythological roots of Blake's creative process are explored. Blake's creativity is analyzed as a process that transcends traditional boundaries, forming his own original mythology and philosophy. In the second chapter, Blake's major works,“The Marriage of Heaven and Hell,”“Songs of Innocence and of Experience,”“America a Prophecy,”and“Europe a Prophecy,”are examined. Through these works, an in-depth analysis of Blake's artistic and literary creativity is presented. Blake's works reveal not only his individual creativity but also his creative perspective within social and historical contexts. In the practical section of the thesis, the“contrast”theme frequently employed in William Blake's works is addressed. Blake often used opposites and contrasts in his works to pose profound philosophical and metaphysical questions to the reader. The depth of the works is reinforced by the printing technique applied. In conclusion, this thesis seeks to thoroughly explore William Blake's creative processes and the contrast themes in his works, aiming to better understand his artistic and literary legacy. The contrasts in Blake's works go beyond being mere aesthetic choices, offering deeper insights into his worldview and philosophy. In this context, the uniqueness of Blake's creative genius and vision is once again emphasized.