Dokuz Eylül Üniversitesi eğitim aile sağlığı merkezlerine başvuran diyabet hastalarının GETAT (geleneksel ve tamamlayıcı tıp) kullanım durumu, GETAT hakkındaki tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Complementary and alternative medicine use among diabetes mellitus patients in university family health care centers in İzmir, Turkey: a cross sectional analytic study
- Tez No: 904516
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR, DR. GİZEM LİMNİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Diyabet Mellitus (DM) hastalarında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) kullanımını ve GETAT' a karşı tutumları belirlemektir. Yöntem: Çalışma, Üniversite Sağlık Merkezlerinde kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. 18 yaş ve üzeri diyabetli hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Örneklem büyüklüğü 307 olarak hesaplanmış ve basit rastgele örnekleme yöntemiyle 363 katılımcı çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Sosyo-demografik veriler ve Tamamlayıcı, Alternatif ve Konvansiyonel Tıp Tutum Ölçeği (CACMAS) içeren bir form yüz yüze uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %61,2'si kadın olup, yaş ortalaması 59,8±11,3 (min-max= 25,0-82,0) olarak bulunmuştur. DM süresi ortalaması ise 9,2±6,2 (min-max= 1,0-25,0) yıldır. Hastaların %51,2'si GETAT hakkında bilgi sahibi olmuş, %28,1'i en az bir yöntem kullanmıştır. En popüler GETAT yöntemleri, hacamat, akupunktur ve kuru hacamattır. Toplam CACMAS puanı 99,1±19,1 (min-max= 45,0-176,0) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim:This study aims to determine Complementary and alternative medicine (CAM) use and attitudes towards CAM in DM patients. Method:A cross-sectional study was conducted at University Health Care Centers. Patients aged ≥18 years old with diabetes were recruited. The sample size was calculated as 307 and using simple random sampling 363 participants were volunteered to participate in the study. A form including Socio-demographic data and Complementary, Alternative and Conventional Medicine Attitude Scale (CACMAS) was used and applied face-to-face. Results:Of the participants 61.2% were women and mean age was 59,8±11,3 (min-max= 25,0-82,0). The mean DM duration was 9,2±6,2 (min-max= 1,0-25,0) years. Of the patients 51.2% had heard about CAM and 28.1% had used at least one method. Most popular CAM were wet cupping, acupuncture and dry cupping. Total CACMAS score was found to be 99.1±19.1 (min-max= 45.0-176.0).