The Myth of childhood in English romantic poetry
İngiliz romantik şiirinde çocukluk miti
- Tez No: 185995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PETRU GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ngiliz Romantik Şiirinde Çocukluk Miti başlıklı bu tezde iki ngiliz Romantikşairi, William Blake ve William Wordsworth'ün şiirlerinde metinsel olarak ifade edilençocuk ilk örneği incelenmektedir.Bu çalışmanın başlama noktası önemli bir edebi gelenek olarak çocukluğuromantik açıdan ele alma düşüncemizdir. Çocukluğun temasal unsurları ve metinseliçerikleri çocuk ilk örneğini merkez alır. Esasen Blake'in Songs of Innocence andExperience adlı kitabındaki şiirlerinde ve Wordsworth'ün The Prelude ve Ode.Intimations of Immortality from Recollections of Early Childhood adlı eserlerinde ifadeedilen çocukluk bir edebi mit olarak göz önüne alınır.Çalışmanın Edebiyatta Çocukluk Mitinin Yükselişi ve Birleşmesi başlıklı ilkbölümünde, çocuk ilk örneğini ve edebi içeriklerini, edebi bir mit olarak çocukluğu,kurtarıcı olarak ilk örneksel çocuğu ve son olarak da, ngiliz edebiyatında çocukluk veçocuğun edebi temsilini ele aldık. Bir sonraki bölüm, ngiliz Romantik Hareketi veÇocukluk Çağı Tecrübesi, ngiliz Romantik Hareketinin yükselişini ve birleşiminisunarak, çocukluğu ngiliz şiirinde romantik bir ilgi alanı olarak tartışır. Temel ddiaOlarak ngiliz Romantik Şiiri başlıklı son bölümde, William Blake'in şiirindemasumiyet ve tecrübe ifadeleri ve William Wordsworth'ün gelişen insan zihni konusu,bu iki romantik yazarın çocukluk mitini işleme tarzları sergilenerek, eserlerinin önemlibir temasal bakış açısı olarak ele alındı.
Özet (Çeviri)
The present thesis, entitled The Myth of Childhood in English Romantic Poetry,is a research on the status of the archetypal child in its textual expression in the poemsof two English romantic writers, William Blake and William Wordsworth. The startingpoint of the present study is our view of the romantic concern with childhood as animportant literary tradition, whose thematic elements and textual implications allow itsconsideration as a literary myth of childhood centred around the archetype of child andexpressed primarily in the poems from Songs of Innocence and of Experience by Blake,as well as The Prelude and Ode. Intimations of Immortality from Recollections of EarlyChildhood by Wordsworth.In the first chapter of our study, entitled The Rise and Consolidation of the Mythof Childhood in Literature, we have attempted at discussing the archetype of child andits literary implications, childhood as a literary myth and the archetypal child assaviour, and, finally, the literary representation of child and childhood in Englishliterature. The following chapter, English Romantic Movement and the Concern withthe Experience of Childhood, presents the rise and consolidation of English RomanticMovement, and discusses childhood as a romantic concern in English poetry. Our finalchapter, entitled English Romantic Poetry as Argument, discusses the voices ofinnocence and experience in William Blake?s poetry, and William Wordsworth?sconcern with the growing human mind, revealing the ways in which these two romanticwriters dealt with the myth of childhood as an important thematic aspect of their works.