Etiket üretiminde ürün sipariş maliyeti ve farklı baskı sistemlerinin maliyete etkisi
Product order cost in label production and effect of difficult printing system
  1. Tez No: 904517
  2. Yazar: FATMA KERECİ ÇAĞLIYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SESLİ, DOÇ. DR. ZAFER ÖZOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez ambalaj sektöründe etiket üretiminde Faaliyet Tabanlı Maliyetleme (FTM), Maliyet-Yarar Analizi (MYA) ve Karşılaştırmalı Analiz yöntemleri ile maliyetin etkinliğini incelemektedir. Geleneksel yöntemler ile detaylandırılamayan tüm maliyet kalemlerinin eşit ve doğru bir biçimde dağıtılması ve hesaplanması için bu yöntemlerin doğruluğu saptanmıştır. Yukarıda belirtilen yöntemler birlikte kullanılarak, etiket üretiminde ürün sipariş maliyetini ve farklı baskı sistemlerinin maliyete etkisi belirlenebilecektir. Bu sayede, etiket üretimi gerçekleştiren işletmeler için, en uygun baskı sistemini seçerek, üretim maliyetlerini minimize etmeleri amaçlanmaktadır. Bu nedenle, bir etiket üretiminde ürün sipariş maliyetinin belirlenmesi ve farklı baskı sistemlerinin maliyete etkisinin araştırılması, işletmelerin üretim süreçlerini optimize etmelerine yardımcı olabilir. Bu araştırmada, etiket üretimi sürecindeki her ayrıntı, sipariş maliyetleri, stok maliyetleri, üretim maliyetleri ve diğer ilgili maliyetler dikkate alınarak analiz edilebilecektir. Maliyet analizleri daha verimli bir şekilde yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effectiveness of cost in label production within the packaging industry using Activity-Based Costing (ABC), Cost-Benefit Analysis (CBA), and Comparative Analysis methods. The accuracy of these methods has been established to ensure the equitable and precise distribution and calculation of all cost items that traditional methods cannot detail. By employing the aforementioned methods in conjunction, it will be possible to determine the product order costs in label production and the impact of different printing systems on these costs. This approach aims to enable businesses engaged in label production to minimize production costs by selecting the most suitable printing system. Therefore, investigating the determination of product order costs in label production and the effects of various printing systems on costs can assist businesses in optimizing their production processes. In this research, every detail of the label production process, including order costs, inventory costs, production costs, and other relevant costs, will be analyzed. Cost analyses will be conducted more efficiently.