Dönüşümcü okul liderliği ile öğretmen öznel iyi oluşu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between transformational school leadership and teacher subjective well-being
- Tez No: 904536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN CANSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik davranışları ile öğretmenlerin öznel iyi oluş halleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırma verileri, Karabük ilinde 366 ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinden toplanmıştır. Verilerin toplanma sürecinde dönüşümcü liderlik ölçeği ve öğretmen öznel iyi oluş ölçeği kullanılmıştır. Katılımcı öğretmenlerin cinsiyet, eğitim durumu ve çalışılan kademeye göre okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik algılarında anlamlı bir fark olmadığı görülmektedir. Katılımcı öğretmenlerin cinsiyet, eğitim durumuna göre öğretmen öznel iyi oluş algılarında anlamlı bir fark olmadığı görülmektedir. Ayrıca, çalışılan kademenin öğretmen iyi oluşu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgulara göre cinsiyet, eğitim durumu ve çalışılan kademedeki öğretmenler arasında dönüşümcü liderlik ve öğretmen öznel iyi oluş algıları bakımından benzer algıların olduğu görülmüştür. Okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik davranışları ile öğretmenlerin öznel iyi oluş düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik davranışları ile öğretmenlerin öznel iyi oluş halleri arasında okul bağlılığı ve öğretim yeterliliği alt boyut düzeyinde pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik alt boyutları ile öğretmen öznel iyi oluş hali alt boyutları arasında anlamlı pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, öğretmenlerin okul yöneticilerini güvenilir ve motive edici olarak gördüğünü, yaratıcı düşünceyi teşvik ettiklerini ve bireysel ihtiyaçlara özen gösterdiklerini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, dönüşümcü liderliğin öğretmenlerin öznel iyi oluşunu artırdığı yönündeki literatürle örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship between transformational leadership behaviors of school principals and teachers' subjective well-being. The research is designed in a correlational survey model. The data were collected from 366 primary and secondary school teachers in the province of Karabük. During the data collection process, the transformational leadership scale and the teacher subjective well-being scale were used. It is observed that there is no significant difference in the perceptions of transformational leadership of school principals based on the gender, education level, and the level of schooling of the participating teachers. Additionally, it is seen that there is no significant difference in the perceptions of teachers' subjective well-being based on their gender and education level. Moreover, the level of schooling is found to have a significant impact on teachers' well-being. According to the findings, it is observed that the teachers' perceptions of transformational leadership and subjective well-being are similar regardless of their gender, education level, and the level of schooling they work in. The research findings revealed a moderately significant positive relationship between the transformational leadership behaviors of school principals and the subjective well-being levels of teachers. It was observed that there was a moderately significant positive relationship between the transformational leadership behaviors of school principals and teachers' subjective well-being at the sub-dimension levels of school commitment and instructional competence. A significant positive and moderate relationship was found between the sub-dimensions of transformational leadership and the sub-dimensions of teachers' subjective well-being. These findings suggest that teachers view school administrators as trustworthy and motivating, encouraging creative thinking, and showing care for individual needs. These findings are consistent with the literature, indicating that transformational leadership enhances teachers' subjective well-being.