Kudsî hadislerde ihsan kavramı
The concept of the 'ihsan' in the hadīth qudsī
- Tez No: 904535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSEDDİN KIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tezimiz giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde tezin konusu ve amacı, yöntemi ve sınırlılıkları, kullanılan kaynaklar ve konu ile ilgili daha önce yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde hadis-i şerifin genel tanımı, konusu ve üslubu kısaca açıklanmış, İhsan eserindeki ana bağlam daha önceki çalışmalar ışığında açıklanmıştır. Birinci bölümde Allah'ın hangi konularda iyiliği emrettiği sorusuna cevap aranmıştır. İkinci bölümde terimin terminolojik anlamı üzerinde durulmuş ve ihsanın Kudsî hadis bağlamındaki anlamı değerlendirilmiştir. Tezimiz, İhsan şuuruyla hareket eden insanların hayatındaki psikolojik ve sosyolojik değişimler ve sünnet dindarlığı ile toplumun reformasyonu arasındaki ilişki üzerine şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis consists of an introduction and two main parts. In the introduction part of our study, the subject and purpose of the thesis, method and limitations, sources used and previous studies related to the subject are included. Also in this chapter, the general definition of the sacred hadīth, its subject and style are briefly explained, and the main context in the study 'Ihsan' is explained in the light of previous studies. In the first chapter, an answer was sought to the question of which subjects God commands benevolence. In the second chapter, the terminological meaning of the term is emphasized and the meaning of ihsan in the context of Qudsī hadīth is evaluated. Our thesis is shaped on the psychological and sociological changes in the life of people who act with Ihsan consciousness, and the relationship between sunnah religiosity and the reform of society.