Sağlık kurumlarında afetle mücadelede kriz yönetimi -Bingöl ili örneği
Crisis management in combating disaster in health facilities –The case of Bingol province
- Tez No: 904538
- Danışmanlar: PROF. EDİBE ASUMAN ATİLLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Doğal afetlerin ve oluşturdukları yıkımların, dünya genelinde ve özellikle Türkiye'de, afetlere karşı hazırlıklı olunmasını zorunlu kıldığı bir gerçektir. Bu nedenle, afetle mücadele ve kriz yönetimi, tüm devlet kurumlarında, özellikle de sağlık kurumlarında büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, sağlık kurumlarında afetle mücadelede kriz yönetiminin etkilerini açıklayarak önemini vurgulamayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerine dayanan bu çalışmada, derinlemesine mülakat tekniği kullanılmıştır. Yapılan görüşmelerden elde edilen bulgular MAXQDA programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma, Türkiye'de afet bölgesi ilan edilen Bingöl ilindeki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilmiştir. Toplamda 4 sağlık kurum ve kuruluşunda bulunan idari birimlerden seçilen 16 yönetici ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bingöl'de olası bir depremin ciddi bir krize yol açabileceği sonucu çıkmış ve acil olarak etkili bir kriz yönetimi ekibinin oluşturulması veya mevcut ekibin güçlendirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, afete hazırlık planlarının özellikle kurum personeli ile paylaşılması ve eğitimlerle desteklenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Sonuç olarak özelde Bingöl'de genelde Türkiye'de afetle mücadele edilirken sağlık kurumlarında kriz yönetimi konusunda yapılması gerekenler öneri şeklinde sunulmuştur: Sağlık kurumlarında afete ve kriz yönetimine yönelik düzenli personel eğitimleri verilmesi büyük önem taşımaktadır. Eğitimler, afet senaryolarına dayalı pratik uygulamaları içermeli ve personel kriz anında nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda bilinçlendirilmelidir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Afet, Afetle Mücadele, Kriz, Kriz Yönetimi, Sağlık Kurumları Sayfa Adedi : 141 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Edibe Asuman ATİLLA
Özet (Çeviri)
CRISIS MANAGEMENT IN COMBATING DISASTER IN HEALTH FACILITIES – THE CASE OF BINGOL PROVINCE Master of Science Evin BİLMEZ KITAY ANKARA HACI BAYRAM VELI UNIVERSITY THE INSTITUTE OF GRADUATE STUDIES OCTOBER and 2024 ABSTRACT It is a fact that natural disasters and the destruction they cause make it necessary to be prepared for disasters all over the world and especially in Türkiye. This is why all public institutions, especially health institutions, are very concerned about combating disaster and crisis management. The purpose of this study is to highlight the importance of crisis management in healthcare facilities in combating disaster by explaining its impact. In-depth interview technique was used in this study, which is based on qualitative research methods. The findings obtained from the interviews were analyzed through the MAXQDA program. The research was conducted in health facilities and organizations in Bingöl, which has been declared as a disaster area in Türkiye. Face-to-face interviews were conducted with 16 managers selected from administrative units in a total of 4 health facilities and organizations. It was concluded that a possible earthquake in Bingöl could lead to a serious crisis and that an effective crisis management team should be established or the existing team should be strengthened as a matter of urgency. It was also emphasized that disaster preparedness plans should be shared in particular with the staff of the institution and supported by trainings. The conclusion section provides recommendations on what needs to be done in terms of crisis management in health facilities when combating disasters in Bingöl in particular and in Türkiye in general: It is essential to provide regular training on disaster and crisis management for personnel in healthcare institutions. These training sessions should include practical applications based on disaster scenarios and raise awareness among staff on how to act during a crisis. Science Code : Key Words : Disaster, Disaster Response, Crisis, Crisis Management,Health Facilities Page Number : 141 Supervisor : Prof. Dr. Edibe Asuman ATİLLA