Sağlık sistemi ve sağlık kurumları açısından olağandışı durumlara hazırlık konusuna genel bir bakış ve hastane afet planı
An Overall look into the preparedness for the extraordinary cases, form the viewpoint of health system and healt institutions and hospital disaster plan
  1. Tez No: 140855
  2. Yazar: PERVİN KARAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
oz Çağdaş sağlık hizmeti sunumunun vazgeçilmez öğeleri olan ekip yaklaşımı anlayışı ne yazık ki olağan hizmetlere yansımışken olağandışı durumlardaki sağlık hizmeti sunumuna yansımadığı bilinmektedir. Ülkemizde olağandışı durum ve afetleri hazırlık konusunda bu güne değin iyi organize edilmiş ve ciddi bir çalışmanın olmadığı, son yıllarda meydana gelen afetlerde yaşanan kaoslarda kendini bir kez daha ortaya koymuştur. Olağandışı durum ve afetlere hazır olunmaması halinde can kayıplarıyla sonuçlanan oldukça ciddi bir çok olumsuz koşul ortaya çıkmaktadır. Afetlere ve olağandışı durumlarla mücadele ve vereceği kayıpları en aza indirme bir ekip yaklaşımı anlayışı gerektirmektedir. Bahsi geçen ekip içerisinde toplumun her düzeyindeki kurum ve kuruluşlar yer almaktadır. Bu kurumlardan en önemlisini teşkil eden hiç kuşkusuz ki sağlık kurum ve kuruluşları ve kurumlarda hizmet sunan sağlık personelidir. Bu çalışma Istanbul' daki Üniversite, Sağlık Bakanlığı ve SSK'ya ait eğitim hastanelerinden 12'sinde gerçekleştirilmiştir. Bu hastanelerde yönetici veya sağlık personeli olarak görev yapan 207 kişi ile görüşülmüştür. İstanbul'da büyük eğitim hastanelerinin bile afetlere ya da beklenmedik durumlara hazırlıksız olduğu saptanmıştır. ABSTRACT As a necessity of contemporary health service understanding team apporach has a specific importance. In contrast to ordinary services; provision of health services during Disaster times does not reflect a team work apporach. The latest disasters in Turkey showed that tehere is not an efficient disaster management organisation plan of health services in Turkey and this increases the burden of disasters to society. Disasters and other unxpected conditions could be managed rationally with a team approach. The team should be consist of instutations and organisations from all levels. Health instutations and organisations have a special place in this context. This study has been carried out in 12 training hospitals of University, SSK and Ministry of Health. 207 managers and health personnel of these hospitals were interwied. It is seen that even big training hospitals of Istanbul are not nearly for a disaster or unexpected condition. m
Özet (Çeviri)