Total kalça artroplastisi planlanan hastalarda ameliyat öncesi video temelli eğitimin mobilizasyon korkusuna etkisi
The impact of preoperative video-based education on fear of mobilization in patients planned for total hip arthroplasty
  1. Tez No: 904544
  2. Yazar: BAŞAK OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERMİN OCAKTAN, PROF. DR. ÜKKE KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Nursing, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışma, total kalça artroplastisi planlanan hastalarda ameliyat öncesi verilen video temelli eğitimin mobilizasyon korkusuna etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapıldı. Çalışmanın evrenini örneklemini bir özel hastanenin Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Kasım 2023 – Temmuz 2024 tarihleri arasında yatan hastalar oluştururken örneklemini ise dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalar oluşturdu. Çalışmanın verileri Kişisel Bilgiler Formu, Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ve Mobilizasyon Veri Toplama Formu kullanılarak toplandı. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada standart eğitim grubu TKÖ toplam puanları (x̄=42,833), video eğitimi grubu TKÖ toplam puanlarından (x̄=36,333) yüksek bulundu. Buna göre, total kalça artroplastisi planlanan hastalarda ameliyat öncesi dönemde verilen video temelli eğitimin mobilizasyon korkusunun giderilmesinde standart eğitime göre daha etkili olduğu belirlendi. Bu doğrultuda, video destekli eğitimin hemşirelik girişimi olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled trial to determine the effect of preoperative video-based education on fear of mobilization in patients scheduled for total hip arthroplasty. The study population consisted of patients hospitalized in the Orthopedics and Traumatology Clinic of a private hospital between November 2023 and July 2024, while the sample consisted of patients who met the inclusion criteria. The study data were collected using the Personal Information Form, Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), and Mobilization Data Collection Form. Data were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. In the study, the total TKS scores (x̄=42.833) in the standard education group were found higher than the total TKS scores (x̄=36.333) in the video education group. Accordingly, it was determined that the video-based education given in the preoperative period in patients scheduled for total hip arthroplasty was more effective than standard education in eliminating fear of mobilization. In this regard, the use of video-assisted education as a nursing intervention is recommended.